autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Neo atklāj kārtis

“Kā es atklāju caurumu Valsts ieņēmumu dienesta datu bāzē? Diezgan smieklīgi,” atceras Ilmārs Poikāns. Pērnā gada jūlijā viņa uzņēmuma grāmatvede atsūtījusi trīs dokumentus, kurus bija nepieciešamība parakstīt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS).

Liels bijis I. Poikāna pārsteigums, kad, autentificējoties sistēmā, viņš varējis atvērt tikai divus dokumentus. “Šķita interesanti, ka mana uzņēmuma grāmatvede var redzēt vairāk nekā es pats,” saka jaunizceptais Robins Huds. Vēl lielāks bijis viņa pārsteigums, kad it kā slepeno dokumentu izdevies atvērt, uzklikšķinot uz grāmatvedes atsūtītās īssaites. Tad I. Poikāns sapratis, ka ar VID sistēmu kaut kas nav kārtībā, taču pieļāvis, ka tā ir īslaicīga kļūme. Pēc vairākiem mēnešiem viņš konstatējis, ka caurums joprojām nav aizvērts, un sācis lejupielādēt failus, raksta NRA.LV.

Baidījās kļūt par grēkāzi

“Iet uz VID nevēlējos, jo tad nekas nemainītos un mani padarītu par kamieli,” saka I. Poikāns. Proti, viņš nevēlējies kļūt par grēkāzi, kuru apvainotu VID sistēmas uzlaušanā un svešu datu zādzībā. Lēmumu publicēt iegūto informāciju viņš pieņēmis īsi pirms 14. februāra De facto raidījuma, kad pirmoreiz tika publicēta informācija, ka no EDS noplūduši 7,4 miljoni dokumentu. “Uzmetu aci, kas notiek valsts pārvaldē, un izrādās, ka mums daudz ko noklusē un pat oficiālā informācija rāda, ka ar sistēmu kaut kas nav kārtībā,” saka I. Poikāns. Brīdī, kad lejupielādējis failus, viņš nav zinājis, kāda satura informācija tā ir, tāpēc uzskata – ir tikai loģiski, ka iegūto datu daudzumu sistematizējis. “Es apsolīju, ka informāciju par privātpersonām neizpaudīšu, un solījums ir pildīts,” uzsver I. Poikāns.

Mūrniece: Neo nav Poikāns

Iekšlietu ministre Linda Mūrniece gan ir pretējās domās un pauž bažas, vai Neo cēlie mērķi patiešām ir tik balti un nevainīgi, kā viņš pats saka. Ministre arī uzsver, ka, iespējams, tautas varonis nemaz nav I. Poikāns un Neo saistība ar žurnālisti Ilzi Naglu ir daudz ciešāka, nekā līdz šim domāts. “Ilzes Naglas un Neo sadarbība nebija pētnieciskā žurnālistika. Šobrīd policija cenšas noskaidrot, kurš šo visu pasākumu ir izplānojis, nevis to, kurš piesēdies pie datora. Tā nav pētnieciskā žurnālistika, kad pats radi notikumu, pēc tam to apraksti un pasniedz kā ekskluzīvu atklājumu. Mums, piemēram, zināms, ka slavenā Neo intervija Jāņa Dombura raidījumā Kas notiek Latvijā? ir pašu žurnālistu ierakstīta informācija, nevis ekskluzīva intervija. Esmu vīlusies, ka pasaka par Robinu Hudu tomēr nav pasaka, kurā labais uzvar ļauno,” stāsta L. Mūrniece.

I. Poikāns ministres šaubas kategoriski noliedz un, liekot roku pie sirds, apgalvo, ka darbojies viens pats un Ceturtās atmodas tautas armija bijis izdomājums, lai slēptu pēdas. “Drīzumā varētu parādīties videoieraksts, kurā fiksēts, kā pagājušajā gadā pie VID ēkas Skanstes ielā mēs kafejnīcā runājāmies ar Ilzi Naglu. Pirms tam ar viņu biju pazīstams, taču viņa līdz pēdējam brīdim nezināja, ka esmu Neo. Kad zvanīju, pārveidoju balsi, lai mani neatpazītu,” saka I. Poikāns.

Konsultējies ar Domburu

Bez I. Naglas šajā lietā iesaistīti arī citi Latvijas Televīzijā strādājošie žurnālisti. I. Poikāns atklāj, ka pirms datu publicēšanas konsultējies ar Jāni Domburu, lai saprastu, kādu informāciju lietot. “Pēc pirmajām sarakstēm sāku taustīties, ko viņš grib un vai atklās savu identitāti. Negribēju ielidot. Kad sapratu, ka savu identitāti Neo neatklās, pieliku savu roku, lai viņš nesavārītu ziepes; devu padomus, kādam spektram pievērsties un nemesties virsū privātpersonu vārdiem,” saka J. Domburs. Viņš neatklāj, vai arī saņēmis no Neo datus, taču ironizē, ka pagaidām kratīšana neesot veikta.

Virtuālajā telpā jau ilgāku laiku virmo diskusijas, kurai partijai I. Poikāns pievienosies, jo viņa kandidatūra vēlēšanās garantētu uzvaru. Par Robinu Hudu dēvētais datorspeciālists apliecina, ka politikā iesaistīties nevēlas, un uzsver, ka, “pievienojoties kādai partijai, es pieviltu citas partijas un viņu vēlētājus, kuri mani atbalsta”.

Pievienot komentāru