autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Necaurspīdīgie masku iepirkumi ir Viņķeles atbildība

Valsts kontrole revīzijā par individuālo aizsarglīdzekļu iepirkumiem atklājusi necaurspīdību lēmumu pieņemšanā, organizējot masku iepirkumus, kas radīja korupcijas riskus, bet, un tas ir vēl svarīgāk, konstatēta arī ilgstoši pieļauta neizdarība materiālo rezervju plānošanā un iegādē valstī kopumā, vēsta NRA.lv.

Valsts kontrole ar savām darbības metodēm nav konstatējusi, ka būtu notikusi koruptīva darbība, tāpēc jāgaida Valsts policijas veiktās pārbaudes rezultāti, pirmdien žurnālistiem atzina valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

Valsts kontroliere tā saka tāpēc, ka kontrolieru darbības metodes ir šķirstīt papīrus un skatīties, kur kāda nauda palikusi, kas parakstījis dokumentus un kā tas atbilst valstī spēkā esošajiem likumiem. Tātad pat tikai pēc šiem pēdu nospiedumiem revizoriem ir bijis pietiekams pamats secināt, ka masku pirkšanā iesaistītie personāži staigājuši pa ļoti aizdomīgām takām. Valsts kontrole neizseko, nenoklausās, neizkrata, neizņem datu avotus un neaiztur, tāpēc nevar precīzi pateikt, kurš un cik daudz iebāzis savā personiskajā kabatā uz pasaules šausmu un panikas rēķina. Vai Valsts policija pateiks ko vairāk? To pagaidām nezinām. Katrā ziņā korupcijas riska dūmi cēlās virs valdības un veselības iestāžu ēkām tā, ka garāmgājējiem acīs kož. Taču, vai šo dūmu cēlonis bija uguns – to uzreiz tā nevar apgalvot, jo tad vajadzīgi pierādījumi.

Pirms vēl policija un Valsts kontrole bija sākusi pētīt darījumus, dažs trauksmes cēlējs centās publikai pavēstīt, kā Veselības ministrija atraida lētu un labu individuālo aizsarglīdzekļu potenciālos piegādātājus, bet iepērk dārgas un sliktas maskas un respiratorus. Bet nu te bija tāds trūkums, ka viņiem diezko neticēja, jo viņi paši bija ieinteresētie un „atšūtie”. Bet zināms, ka pasūtījumus nedabūjušie vienmēr ir dusmīgi un var kaut ko sagrozīt vai pārspīlēt.

Taču Valsts kontrole ir kompetenta iestāde. Ja tā saka tik skarbus vārdus, tad neatliek nekas cits kā ticēt.

Kas tagad notiks tālāk? Nav jābūt Finkam, lai paredzētu turpmāko valdības un valdošo politiķu uzvedības scenāriju.

Izliksies par beigtām zivīm, uz kurām masku šmuce neattiecas. Ja uz āru izlīdīs vairāk nelāgu faktu, ļoti grūts liktenis gaida pārmijniekus – sīkus ierēdneļus, kuri masku politiku nekādā veidā nav varējuši ietekmēt. Ideāli būtu, ja par masku iepirkumiem varētu bargi sodīt slimnīcas apkopējas un sanitārus.

Ir atklājies, ka valsts nav bijusi gatava kovidam, civilās aizsardzības plāns jau sen zaudējis spēku, materiālo rezervju drošības spilvena nav. Bet par to maza bēda ‒ jebko var novelt uz „oligarhiem”, Ušakovu un Puškinu un neuzņemties atbildību.

Krišjāņa Kariņa („Jaunā Vienotība”) valdība valda kopš 2019. gada 23. janvāra. Valdībai nav bijis laika painteresēties par civilo aizsardzību, jo ir bijuši svarīgāki darbi – jāizreiderē Ventspils un Rīgas ostas, ar elektrifikācijas projekta apturēšanu jānovērš Latvijas dzelzceļa konkurētspēja, jāpabeidz vietējo komercbanku iznīcināšana, jāieraksta Krimināllikumā tiesiskumu graujoši grozījumi, voluntāri jāpārzīmē Latvijas pašvaldību karte. Kur tur vēl atrast laiku kaut kādiem respiratoriem?

Ja maskas un respiratorus iegādātos savlaicīgi un normālā kārtībā, nevis piesedzoties ar kovida sērgas nepieciešamībām un apgrūtinājumiem, tur taču neko nevarētu ievilkt nāsīs!

Varam paredzēt, ka to neglītību saraksts, pie kurām nav vainīga veselības ministre Ilze Viņķele, partija „Attīstībai/Par” (AP) un Kariņa valdība, papildināsies. Nupat varam lasīt, ka par ļaužu pulcēšanos pagājušās piektdienas Tērbatas ielas kovidkoncertā atbildība tikšot sadalīta starp vairākām Rīgas pašvaldības struktūrvienībām.

Tātad vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP), kurš par Rīgas pagaidu administrācijas vadītāju iecēlis Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāru Edvīnu Balševicu, mazgā rokas nevainībā un dezinfekcijas šķīdumā, un viņam ar tādu pagaidu administrāciju nav nekāda sakara. Pilnīgi nebūtiski ir arī tas, ka pastāv vēl divi pagaidu administrācijas locekļi, kuri nāk no „Jaunās Vienotības” un Jaunās konservatīvās partijas kontrolētajām Finanšu un Tieslietu ministrijām.

Pūce, Viņķele un valdība sev sprauž pie krūts kā ordeni visu, kas jauks, zaļš un smaržīgs. Gādīgi rūpējas par maskām un atbrīvo Tērbatas ielu rīdziniekiem un tūristiem. Bet pie tā, kas nelabi ož pēc korupcijas un nolaidības, vainojami sliktie un nepareizie – priekšgājēji, konkurenti, pārmijnieki un sanitāres.

Māris Krautmanis

Foto: Saeimas kanceleja

Pievienot komentāru