autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Nākamās valdības kodolā – ZZS un Vienotība

Nākamās valdības kodolu veidos apvienība Vienotība, kā arī Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), savukārt ar tēvzemiešiem tiks veiktas papildu sarunas, bet Saskaņas centra (SC) aicināšana valdībā vairs netiek apspriesta.

Tā vakar pēc visu koalīcijā aicināto partiju viedokļa noskaidrošanas paziņojis premjers Valdis Dombrovskis. Tādējādi premjers cer, ka skaidrība par koalīcijas sastāvu būs dažu tuvāko dienu laikā.

Pagājušajā nedēļā Vienotība, kas 10. Saeimas vēlēšanās guva vislielāko vēlētāju atbalstu, trijām partijām izteica aicinājumu uz līdzvērtīgiem principiem iekļauties kopīgā koalīcijā. Vienotība kā priekšnosacījumu sadarbībai izvirzīja virkni principu, arī par naturalizācijas jautājumiem un Latvijas okupācijas fakta atzīšanu.

Negrib pieņemt smagus lēmumus

Lai gan Saskaņas centrs bija pirmais, kas piekrita koalīcijas sarunu sākšanai, šis politiskais spēks savu viedokli tomēr paguvis mainīt. V. Dombrovskis apliecināja, ka no SC tika saņemtas divas atbildes – pirmā it kā pozitīva, ar gatavību sēsties pie sarunu galda, taču vakar SC paziņoja, ka noraida sadarbības pamatnosacījumus un vēlas sarunas sākt no “baltas lapas”.

Pēc vakar notikušās partijas Jaunais laiks valdes sēdes premjers uzsvēra, ka šāda SC rīcība neesot pieņemama, jo Vienotības izvirzītie principi esot fundamentāls pamats, kas apliecinot visu potenciālo koalīcijas partneru kopīgu izpratni par valsts attīstību. Tāpat V. Dombrovskis izteica aizdomas, ka SC viedokļa maiņa drīzāk saistīta ar nevēlēšanos pieņemt nepopulārus lēmumus, kurus jaunajai valdībai nākšoties akceptēt nākamā gada budžeta kontekstā. Vakar vakarā uzreiz pēc Jaunā laika valdes sēdes V. Dombrovskis devās uz otras Vienotības kodolpartijas Pilsoniskā savienība valdes sēdi. Turklāt tieši šā politiskā spēka pārstāves Janīna Kursīte, Ina Druviete un Ingrīda Circene iepriekš pauda, ka nepiekrīt koalīcijai, kurā strādās SC.

Tēvzemiešiem nāksies kļūt mērenākiem

Līdz galam pagaidām nav skaidra arī nacionālās apvienības VL!–TB/LNNK iekļaušanās koalīcijā. Lai gan V. Dombrovskis apliecināja, ka sarunas ar šo politisko spēku turpinās, premjers tomēr atgādināja, ka, lai strādātu valdībā, tēvzemiešiem būs jāatsakās no vairākām radikālām iecerēm, arī par repatriāciju un latviešu valodu kā vienīgo mācību valodu krievu skolās.

VL!–TB/LNNK vakar izteica V. Dombrovskim aicinājumu iekļaut koalīcijas sadarbības līgumā vairākus tēvzemiešu priekšlikumus.

“Jaunā valdība ir jāveido esošajai koalīcijai, atbilstoši tiem solījumiem, kurus Valdis Dombrovskis deva pirms vēlēšanām,” norādījuši apvienības līderi Gaidis Bērziņš un Raivis Dzintars. Tādējādi tēvzemieši pauž neapmierinātību ar vēlmi pēc būtības “iesaldēt” vai “nolikt malā” nacionālos jautājumus, ko paredz šā brīža koalīcijas vienošanās projekts. Nacionālā apvienība pieprasa kā valdības prioritāti noteikt latviešu valodas lomas nostiprināšanu dažādās jomās, sabiedrības saliedēšanu uz latviešu valodas un kultūras pamata, atbalstu ģimenēm, lai pārvarētu demogrāfisko krīzi. VL!–TB/LNNK arī vēlas, lai koalīcijas līgumā tiktu iekļauti jautājumi par Latvijas okupācijas un aneksijas atzīšanu. “Ja potenciālie koalīcijas partneri ir gatavi ņemt vērā tos principus, kuri ir iestrādāti minētajos priekšlikumos un kuru dēļ daudzi Latvijas pilsoņi vēlēšanās izlēma balsot tieši par nacionālās apvienības sarakstu, tad nacionālā apvienība ir gatava kļūt par Valda Dombrovska topošās valdības dalībnieci un dalīt atbildību par tiem smagajiem lēmumiem, kuri neapšaubāmi būs jāpieņem, lai Latviju izvestu no krīzes,” pauž tēvzemieši.

VL!–TB/LNNK vēl pirms V. Dombrovska paziņojuma par sarunu pārtraukšanu ar SC pauda nevēlēšanos atrasties vienā koalīcijā ar šo politisko spēku, tādēļ pašlaik tēvzemieši augsti novērtē premjera lēmumu, netieši iezīmējot lielāku ieinteresētību atrasties šāda modeļa koalīcijā.

Zemnieki izlemšanu nodod Dombrovskim

Vienīgais politiskais spēks, kas sadarbībai ar Vienotību neuzstāda nekādus nosacījumus, pagaidām ir ZZS, kas vakar apliecināja gatavību strādāt ar Vienotību divu partiju koalīcijā, nodrošinot 55 deputātu pārstāvniecību Saeimā. ZZS nelikšot šķēršļus arī citu partiju aicināšanai valdībā, ja Vienotība to uzskatīs par nepieciešamu.

Pievienot komentāru