autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Mamogrāfu nenopirka, jo nebija naudas?

Gada laikā Latvijā dažādās medicīnas iestādēs tūkstošiem sieviešu veic mamogrāfiju, no tiem liela daļa ir krūts vēža skrīninga izmeklējumi, lai pārbaudītu, vai sievietei nav veidojums krūtī, kas var liecināt par ļaundabīgu audzēju.

Pagājušajā gadā bija plānots veikt 62 676 krūts vēža skrīninga mamogrāfijas izmeklējumus, kā arī 28 062 diagnostiskās mamogrāfijas izmeklējumus. Kopumā Latvijā valsts apmaksātu diagnostisko mamogrāfiju, krūts vēža skrīninga mamogrāfiju un mobilās mamogrāfijas pakalpojumu sniedz 27 ārstniecības iestādes, un gadā valsts atvēl nepilnus divus miljonus eiro šo izmeklējumu apmaksai no veselības budžeta.

Tomēr slimnīcas un veselības nozares budžets ir bijis par mazu, lai Rīgas Austrumu slimnīca, kuras pārziņā strādā lielākā Latvijas onkoloģijas ārstēšanas klīnika – Latvijas Onkoloģijas centrs – laikus varētu nomainīt sen nokalpojušo mamogrāfijas iekārtu, iegādājoties jaunu, un nebūtu jāatsaka sievietēm veikt pārbaudes. Izpētot notikumu un lēmumu pieņemšanas gaitu pagājušajā gadā, jāsecina, ka jauna mamogrāfijas iekārta nav iegādāta nevis naudas trūkuma dēļ – jo pērn tika pārdalīti neizmantotie līdzekļi hronisko pacientu aprūpē vismaz astoņu miljonu apmērā, bet neskaidras prioritāšu politikas dēļ šādos aparātu iepirkumos – ko un kad pirkt, kas slimnīcai ir nepieciešams vispirms…

Saplīsusī mamogrāfijas iekārta pašlaik ir salabota un turpina darboties, un šogad radiologiem ir cerības tikt pie jaunas, modernas aparatūras. Veselības ministrijas Iepirkumu saskaņošanas komisijas dokumenti liecina, ka jau 2018. gada vasaras sākumā ministrijā notiek sēde, ko vada Veselības ministrijas valsts sekretāre (toreiz vietas izpildītāja) Daina Mūrmane-Umbraško. Komisija sešu ierēdņu sastāvā apspriež vairāku slimnīcu plānotos iepirkumus. Par Rīgas Austrumu slimnīcas mamogrāfu runā vispirms. Slimnīcas pārstāvis informē, ka iekārtas (mamogrāfijas iekārta ar stereotaktisko aprīkojumu vakuuma biopsijas veikšanai) iegāde plānota uz nomaksu piecos gados. Viena gada maksājums būtu 84 700 eiro ar PVN, bet kopumā slimnīcai par to būtu jāsamaksā 423 500 eiro. Komisija atļauj pirkt mamogrāfu.

Pēc mēneša slimnīca izsludina konkursu un gaida pieteikumus līdz 2018. gada augusta vidum, taču iepirkums diemžēl tiek pārtraukts. Piedāvājumus mamogrāfa piegādei iesniedza divas firmas – Arbor Medical korporācija un Vivospektras, abi pretendenti piedāvāja salīdzinoši līdzīgas cenas – 349 999 eiro un 367 500 eiro. Konkursa piedāvājumus atvēra 15. augustā, kad arī bija pēdējā to iesniegšanas diena. Iepirkumu komisija no sākuma nolēma atzīt viena pretendenta – Vivospektras – neatbilstību konkursa nolikuma prasībām, taču kā gala lēmums seko lēmums pārtraukt konkursu. «Iepirkuma komisija pieņēma lēmumu konkursu pārtraukt, pamatojoties uz to, ka pretendenta Arbor Medical korporācija piedāvātā cena par mamogrāfijas iekārtas piegādi pārsniedz pasūtītāja pašreizējās finansiālās iespējas,» teikts komisijas lēmumā, kas, starp citu, pieņemts divus mēnešus pēc pieteikumu atvēršanas, tas ir, 2018. gada 15. oktobrī.

Taču dažas dienas pirms 15. oktobra slimnīcas lēmuma Veselības ministrijā (4. oktobrī) sanākusi iepirkumu komisija un Rīgas Austrumu slimnīcas pārstāvji skaidro, ka slimnīca plāno veikt vairākus iepirkumus, kuru kopējā summa vairākkārtīgi pārsniedz viena mamogrāfa izmaksas. Viens no plānotiem iepirkumiem ir priekšdziedzera un urīnpūšļa vēža ārstēšanas aprīkojuma iegāde (3,2 miljoni eiro) – komisija atbalsta, bet otrs – trīs datortomogrāfu iegāde Onkoloģijas centram (2,5 miljoni eiro) – komisija atbalsta. Visas šīs iekārtas slimnīca arī ir iegādājusies, izņemot mamogrāfu. Naudu šo iekārtu iegādei piešķīra no veselības nozarē pārpalikušiem līdzekļiem. Kopumā 2018. gada rudenī Uroloģijas un onkoloģiskās uroloģijas klīnikai slimnīca iegādājas trīs iekārtas, viena no tām ir augstas frekvences fokusētas ultraskaņas iekārta (tiesa, par katru no šīm iekārtām klīnikas vadība varēja paskaidrot, kāpēc tāda un kāpēc tagad slimnīcai vajadzīga).

Rīgas Austrumu slimnīcā tagad NRA.lv atzīst, ka patiešām jau 2018. gadā organizēts iepirkums mamogrāfa iegādei un tas bijis saskaņots ar Veselības ministriju. «Taču iepirkumu Rīgas Austrumu slimnīcas valde bija spiesta izbeigt, jo pretendenta piedāvātā cena ievērojami pārsniedza plānotos finanšu resursus,» stāsta slimnīcas pārstāvis Normunds Beļskis. Slimnīca lūdza Veselības ministriju mamogrāfa iegādi iekļaut šā gada budžetā no atkāpes naudas. Veselības ministrijā Neatkarīgajai apstiprināja, ka mamogrāfa iegādei nauda šogad tiks piešķirta no tiem 154 miljoniem eiro, kas pieejami veselības nozarei reformu veikšanai (reformu plānā gan minēti 250 000 eiro, kas tiks atvēlēti, lai gan vispirms iekārtas cena svārstījās ap 400 000 eiro). Vistuvākajā laikā tiks izsludināts jauns iepirkums. Slimnīcas valde arī aicinājusi iestādes vadošos speciālistus izstrādāt modernu krūts slimību diagnostikas koncepciju un risinājumus, kas tālākajā praksē nodrošinās efektīvu aparatūras lietojumu.

Inga Paparde

Pievienot komentāru