autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

LIC: Latvijā ir sporādiska gripas izplatība

Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) epidemiologu apkopotie gripas monitoringa dati liecina, ka gripas izplatība Latvijā ir sporādiska, informē LIC epidemioloģe Raina Nikiforova.

Ambulatorās monitoringa iestādes informēja, ka 52.nedēļā ar gripas klīniskiem simptomiem vērsušies divi pacienti Jūrmalā. Saslimstība ar gripu vidēji Latvijā – 2 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.

Ar citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām (AAEI) ambulatorajās monitoringa iestādēs kopumā vērsušos pacientu skaits samazinājies par 18%. Tomēr saslimstība ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām par 43% pieaugusi Jūrmalā, par 28% – Rēzeknē, Valmierā šī infekcija pieaugusi par 25%. Visaugstākā saslimstība bija vērojama Rēzeknē Jelgavā un Rīgā.

LIC laboratorijas dati liecina, ka 52.nedēļā no 153 izmeklētajiem slimnieku paraugiem gripas vīrusi noteikti četros paraugos. Visi četri saslimušie ir bērni vecumā no 1 līdz 4 gadiem, kuri tika stacionēti Rīgas slimnīcās, raksta Apollo.lv.

Pasaules Veselības organizācijas apkopotās ziņas par situāciju Eiropas reģiona valstīs 51.nedēļā, liecina, ka par lokālu gripas izplatību ziņojusi Itālija, bet par sporādisku gripas izplatību ziņojušas 13 valstis (Austrija, Čehijas Republika, Francija, Islande, Latvija, Portugāle, Rumānija, Spānija, Skotija, Krievijas Federācija, Uzbekistāna, Tadžikistāna, Azerbaidžāna). Gripas pozitīvo paraugu īpatsvars Eiropas valstīs, salīdzinājumā ar pagājušo nedēļu, ir pieaudzis no 5% līdz 8%.

Ņemot vērā epidemioloģiskos datus, var prognozēt, ka tuvākajās nedēļās gripas izplatība Latvijā pieaugs.

LIC infektologi atgādina, ka gripa ir akūta un sevišķi lipīga vīrusu infekcija, kas skar elpceļus. Lielākoties gripa norit vieglā formā un veseliem cilvēkiem neizraisa nekādus veselības sarežģījumus. Parasti aizdomas par gripu rodas, ja saslimšana sākas pēkšņi, ar galvassāpēm, drudzi, paaugstinās temperatūra, saslimušajam ir kaulu «laušanas» sajūta, parādās «aizlikts» deguns bez iesnām, ko nereti pavada sauss, rejošs klepus. Gripa ir viena no infekcijām, kas ļoti strauji izplatās, izraisa dažādas komplikācijas, tostarp, ļoti smagas un cilvēka dzīvību apdraudošas.

Ir jāsaprot, ka gripas infekcijas avots ir slimais cilvēks. Tam klepojot, runājot, šķaudot, apkārt veidojas aerosola mākonis, kas satur augstu vīrusu koncentrāciju. Pēc nošķaudīšanās vīrusi var izplatīties pat sešu metru attālumā. Veselais cilvēks inficējas, ieelpojot gaisu, kas satur gripas vīrusus vai lietojot priekšmetus, uz kuriem atrodas slimā cilvēka deguna un rīkles sekrēti. Tādēļ ir ļoti svarīgi ievērot profilakses pasākumus kā pašam saslimušajam, tā apkārtējiem. LIC mediķi atgādina, ka svarīgi pievērst uzmanību gan gripas profilaksei, gan ārstēšanai, lai saslimšanas gadījumā neveidotos smagas komplikācijas-bronhīts, pneimonija, vidusauss iekaisums, miokardīts u.c. Gripas apdraudējuma laikā svarīgi ievērot personīgo higiēnu, tai skaitā biežāku roku mazgāšanu, it īpaši pēc saskarsmes ar saslimušo cilvēku. Svarīgi, lai pats saslimušais apzinātos, ka neievērojot piesardzības pasākumus, viņš var apdraudēt savus kolēģus tuviniekus, visus apkārtējos.

Organisma pretošanās spējas ir noteicošais faktors tam, kā noritēs slimība, tādēļ ir ļoti svarīgi visos iespējamos veidos šo pretošanās spēju stiprināt. Ja cilvēks izlemj potēties pret gripu, jārēķinās, ka imunitāte izstrādāsies tikai 2 nedēļu laikā. Noteikti ieteicams ierobežot atrašanos lielos cilvēku pūļos, pēc iespējas biežāk vēdināt telpas, lai vīrusi izkļūst no vides, kur uzturamies, biežāk nekā ierasts mazgāt rokas, jo vīrusi organismā viegli var iekļūt ar rokām aizskarot muti un degunu. Ieteicams arī telpās mitrināt gaisu. Vairāk nekā ierasts dzert šķidrumu, ēst vitamīniem bagātus produktus. Ja mājās jau kāds ir saslimis, tad nevakcinētām personām, kas pieder riska grupām, ieteicams profilaktiski lietot pretgripas medikamentus, iepriekš gan konsultējoties ar ģimenes ārstu.

Drošākais veids, kā sevi pasargāt no saslimšanas ar gripu ir vakcinācija. Parasti vakcīnas sastāvā pēc PVO rekomendācijas tiek iekļauti tie gripas vīrusu varianti, kas parādījušies iepriekšējās gripas sezonas beigās, jo tie ir dominējošie nākamajā sezonā.

Pievienot komentāru