autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Lauksaimnieki zaudē cerības uz rekordražu

Šogad graudu novākšana sākas agrāk nekā citus gadus – kombaini labības laukos strādāja jau jūlija vidū.

Taču labo iesākumu apstādinājušas lietavas, kas mērcē vēl nenovākto ražu, bet atsevišķās vietās laukus pārvērtušas tehnikai neizbraucamos dubļos. Šogad, visticamāk, netiks pārsniegts pagājušā gada graudu kopievākums. Taču zemnieki par izaudzēto ražu šogad saņems mazāk nekā pērn.

Dobeles dzirnavnieka valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils šobrīd ar prieku atceras pagājušo nedēļu – tad uzņēmumā ik dienu iegriezās apmēram 400 smago automašīnu ar graudu kravām un nedēļas laikā tika pieņemta piektā daļa no plānotā gada apjoma. «Krietni smagāka situācija pašlaik ir Vidzemē, kur daudzi zemnieki joprojām nav tikuši uz lauka nepārtraukto lietavu dēļ. Pašlaik arī vairākās vietās Zemgalē kulšana apstājusies laikapstākļu dēļ,» NRA.lv atklāja K. Amsils.

Dobeles dzirnavnieks šajā sezonā plāno iepirkt 250 000 tonnu graudu, un uzņēmums ir pieņēmis apmēram 30% no plānotā.

Arī a/s Rīgas dzirnavnieks valdes loceklis Žilvins Pakeltis Neatkarīgajai uzsvēra, ka pēdējās nedēļās laikapstākļi nav lutinājuši zemniekus un turpmākās nedēļas ražas novākšana tiem būs izaicinājums. «Noteikti šobrīd varam prognozēt, ka ražas apjomi būs mazāki, salīdzinot ar pērno gadu, kas bija ražīguma ziņā rekorda gads, un arī kvalitāte ir gaidāma zemāka nekā iepriekšējos gados,» piebilda Ž. Pakeltis.

Rīgas dzirnavnieks plāno šajā ražas sezonā iepirkt līdz 150 000 tonnu kviešu, auzu un rudzu graudu. Līdz šim uzņēmums ir pieņēmis nedaudz vairāk nekā 10 000 tonnu graudu. «Lietaino apstākļu dēļ pieņemšana notiek šobrīd lēnāk, bet vēl viss priekšā,» teica Ž. Pakeltis.

Arī Balticovo ir paspējis pieņemt vien nelielu daļu no kopējā plānotā apjoma. «Kad tiks pabeigta graudu pieņemšana, lietavu dēļ ir grūti prognozēt. Plānojam, ka šā gada ražu neizdosies saņemt tik savlaicīgi kā pērn, kad ar bagātīgu ražu graudkopjus lutināja labvēlīgie laikapstākļi un Balticovo jau septembra vidū izdevās iepirkt rekordlielus graudu krājumus ziemai,» Neatkarīgajai sacīja a/s Balticovo valdes priekšsēdētājs Vadims Vlasovs.

Šā gada graudu sezonā, tāpat kā pērn, Balticovo plāno iepirkt 90 tūkstošus tonnu graudu, no kuriem 70 tūkstoši būs mieži un kvieši, bet 20 tūkstoši tonnu – rapša sēklas. Uzņēmums sola iepirkt tikai vietējās izcelsmes graudus, kas tiek izmantoti lopbarības pagatavošanai, lai nodrošinātu ar barību uzņēmuma 2,8 miljonus dējējvistu.

Graudu iepirkuma cenas, kuras diktē brīvā tirgus konjunktūra, šobrīd Latvijā ir zemākas nekā 2015. gadā, atklāja V. Vlasovs. Ja pirms gada Balticovo kviešu iepirkuma cena bijusi 148 eiro par tonnu, tad šobrīd tā ir 130 eiro. Arī K. Amsils skaidroja, ka šobrīd pasaulē ir lieli graudu krājumi, tādēļ cenas nav augstas, un netiek prognozētas krasas svārstības. Patlaban kviešu cenas biržā svārstoties no 168 līdz 173 eiro par tonnu.

Turklāt lietavu dēļ cietusi arī graudu kvalitāte, un attiecīgi sarukusi arī cena, par kādu zemnieki var pārdot savu ražu.

Viedokļi

Kristaps Amsils, Dobeles dzirnavnieka valdes priekšsēdētājs:

– Graudu kvalitāte šogad ir ļoti dažāda – no augstas kvalitātes pārtikas līdz lopbarības graudiem. Daļai graudu ir zema tilpummasa jeb graudi ir sīki. Tāpat lietus dēļ samazinās arī krišanas skaitlis. Kvieši pārsvarā atbilst pārtikas kvalitātei, tomēr rudzi – diemžēl vairāk lopbarībai, jo daļa graudu uz lauka ir sadīguši. Auzas ir ar pazeminātu tilpummasu, jo vasaras sākumā sausums neļāva ieriesties graudiem. Savukārt zirņi pagaidām ir salīdzinoši skaisti un rupji. Tuvākajā laikā zemnieki sāks vākt vasaras kviešus un pupas, un oktobra sākumā gaidām griķus.

Žilvins Pakeltis, Rīgas dzirnavnieka valdes loceklis:

– Pirmo pieņemto ziemas kviešu kvalitāte vērtējama kā laba – ar augstu proteīnu, bet ar zemāku tilpummasu. Arī pirmo novākto auzu ražība izskatās arī tikpat laba kā pērn (5-6 t/ha), bet kvalitāte ir zemāka. Kaut gan vēl nevar spriest, jo tās ir tikai pirmās kravas. Pavasara lielā sausuma ietekmē ir daudz sīko graudu. Savukārt lietainais laiks kavē graudu (gan auzu, gan kviešu) nokulšanu, kas vēl vairāk var pasliktināt auzu kvalitāti. Šī sezona būs liels pārbaudījums ne tikai zemniekiem, bet arī mums, ražotājiem.

Vadims Vlasovs, Balticovo valdes priekšsēdētājs:

– Lietavu periodā pieņemtajiem graudiem kvalitāte nedaudz atpaliek no vēlamās. Pēdējo divu nedēļu laikā Balticovo saņemtie graudi atbilst pieļaujamajiem rādītājiem, taču vēlamie tilpummasas un krišanas kvalitātes rādītāji dēļ lietavām ir nedaudz samazinājušies.

EK graudu kopražas prognozes 2016. gadam

Valsts Kopraža, milj. t Izmaiņas salīdzinājumā ar 2015. gadu, %

Latvija 2,5 -17
Lietuva 5,5 -9
Igaunija 1,1 -29
Francija 69,9 -3
Vācija 48,5 -1
Polija 28,5 +2

Avots: ZM

***

Labības ievākums Latvijā

Sējumu platības, tūkst. ha

Graudu kopraža

2010. gads
541
1,436 milj. t
2011. gads
527
1,412 milj. t
2012. gads
575
2,125 milj. t
2013. gads
584
1,948 milj. t
2014. gads
655
2,217 milj. t
2015. gads
672
3,022 milj. t
2016. gads (jūlija prognoze)
668
2,544 milj. t

Avots: ZM

Ilze Šteinfelde

Foto:josealbafotos/https://pixabay.com/en/users/josealbafotos-1624766//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Pievienot komentāru