autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Laikraksts restaurē Rīgas maratona notikumu gaitu

Trīs dienas pirms liktenīgā starta Nordea maratonā 22.maijā Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC), tērpies gaišā kreklā un tumšzilā žaketē, pozēja fotogrāfiem jaunatklātajā itāliešu dziedātāja Al Bano vīna veikalā bārā Vecrīgā. Vakars bija patīkami vēss, mērs smaidīja. Viņš jutās acīmredzami labi. Pavisam citāda aina atklājas, uzlūkojot foto, kurās politiķis redzams saulainajā pagājušās svētdienas rītā, sākot 21 kilometru garo pusmaratonu, raksta žurnāls «Ir».

Uz acīm saulesbrilles, sejā bālums bez ierastā, kameru virzienā vērstā smaida. Uz pleciem uzmetis oranžu sporta jaku, mērs iesildās, izvingrina kāju muskuļus. Krekliņu rotā pirmais numurs. Divas stundas vēlāk, 100 metrus pirms finiša, Ušakovs pie Akmens tilta tuneļa Vecrīgas pusē saļima.

Palīgā piesteigušies maratona dalībnieki numuru steigšus norāva – lai neatpazīst un lieki nepievērš uzmanību. Lielākā daļa maratona dalībnieku, kas tobrīd atradās notikuma vietā, turpināja skriet, nesaprata, kas notiek. Tieši šeit skrējēju straume sadalījās divās mazākās plūsmās: pusmaratona dalībnieki devās uz finišu, maratona dalībnieki turpināja ceļu.

Turpmāko notikumu gaita bija tik neticama, ka, sniedzot palīdzību mēram, radās pat jukas: vieni sauca palīgā mediķus, citi meta ar roku – kaut kas ir noticis, bet gan jau būs labi.

Bija grūti noticēt, ka maratons kādam var beigties ar ļoti nopietnām veselības problēmām. Vēlāk atklājās, ka skrējiena laikā cietuši 16 cilvēki. Vissmagāk – Ušakovs.

Vienu stundu reanimācijas brigāde centās samaņu zaudējušajam politiķim sniegt palīdzību turpat Daugavmalā, ieceļot speciāli aprīkotajā mašīnā. Tad nogādāja Stradiņu slimnīcas intensīvās terapijas nodaļā, raksta Apollo.lv.

Par patieso diagnozi joprojām ir daudz jautājumu. Pirmdienas rītā medijos tika izplatīta ziņa, ka mērs atrodas reanimācijā, ir komā, tiek mākslīgi elpināts. Dažas stundas vēlāk ārsti šo ziņu nodēvēja par nepatiesu, atklājot, ka mērs atrodas slimnīcā no pārkaršanas un organisma atūdeņošanās. Pirmdienas vakarā mediķi sasauca preses konferenci un skopi atkārtoja, ko jau pauduši iepriekš, – pārkaršana un atūdeņošanās, kā arī neslēpa, ka mērs tiek turēts medikamentu izraisītā miegā, lai varētu veikt ārstēšanu.

Otrdien Stradiņu slimnīcas intensīvās terapijas nodaļas vadītājs Pēteris Ošs, lūgts komentēt politiķa veselības stāvokli, laipni, bet nepārprotami norādīja, ka jaunākās ziņas jāvaicā mēra preses sekretārei Annai Kononovai. Kopš otrdienas rīta ziņas par Ušakova veselības stāvokli mediji var saņemt tikai ar preses sekretāres starpniecību, vēstī laikraksts.

Medijos izplatītais Kononovas skaidrojums, ka mērs pārkarsis, organisms atūdeņojies un rezultātā radušās veselības problēmas, liek uzdot jautājumu – kādas?

Stradiņu slimnīcas mediķi klusē. No neformālām ārstu sarunām dzirdams, ka «tur jābūt kaut kam vairāk». Sākotnēji izskanējusī informācija liecina, ka reanimācijā mērs ievietots ar plaušu tūsku. Mēram sākušās dzīvībai vissvarīgāko orgānu darbības problēmas. Iespējams, sācies autoimūns process (orgānu sabrukšana), kas prasa ļoti pieredzējušu augsta līmeņa reanimāciju. Otrdienas vakarā parādījās ziņas, ka mēru transportēs uz klīniku Berlīnē. Jāpiebilst, ka vienīgās augsta riska iekšējo orgānu operācijas, kurās nav lielas pieredzes Latvijas mediķiem, ir saistītas ar aknu transplantāciju.

To, ka mēra veselības stāvoklis ir nopietns, liecina fakti pēc saļimšanas. «Viņš drebēja, ķermenis raustījās. Smagi elpoja. Bija putas pa muti vai kas tāds,» stāsta aculiecinieks Gatis Lubāns. Viņš pirmais satvēra sagrīļojušos politiķi.

Piesteigusies ārste noguldījusi politiķi uz sāniem, turējusi viņa galvu, lai neaizkrīt mēle. Lubānam šķitis, ka Ušakovs ir ar traucētu apziņu – viņam bijis grūti padzerties, kaut arī pakritis, viņš vēl centies tikt uz priekšu. «Turējām viņu diezgan cieši. Teicām: labi, labi, līdz finišam vēl paspēsi tikt!»

Pirmās pazīmes, ka ar mēra pašsajūtu ir slikti, parādījušās pie uzkalniņa Akmens tilta pakājē – viņš kļuvis bāls, no skrējiena pārgājis soļos, augsti cilājot kājas. «Viņš ir ļoti spītīgs. Viņam domu var tikai ar cirvi no galvas izcirst,» saka «Saskaņas centra» Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs.

Šajās dienās, kopš Ušakovs ievietots slimnīcā, Urbanovičs gan raudājis, gan šaustījis sevi, ka nav izdevies Nilu pasargāt. «Man viņš ir kā dēls. Ir vainas sajūta, ļoti riebīga sajūta,» Urbanovičs atzīstas. Pēc notikušā viņš klaudzinājies pie reanimācijas durvīm, bet tās politiķim nav atvērtas. «Un pareizi ārsti dara, ka neļauj traucēt darbu. Gribu viņu redzēt mājās vai darbā, nevis slimnīcā.» Frakciju nelaime vēl vairāk saliedējusi. Vai Ušakova kundzi saskaņieši atbalsta, cenšas uzmundrināt? «Nu, protams! Vai tad jūs domājat, ka mēs esam alu cilvēki?»

Sociālā tīkla «Facebook» profilā redzamais mēra treniņu grafiks pēdējos mēnešos pirms maratona liecina par zināmu pārgalvību. Intensīvi skrējis, nodarbojies ar velomaratonu. Vēl pirms nedēļas noskrējis 16 kilometrus, kas no pieredzējušu skrējēju viedokļa ir nepareizs solis.

Trīs nedēļas pirms starta jāļauj organismam sākt atpūsties, uzkrāt spēkus. Iespējams, politiķis pārvērtēja spēkus. Jaunībā viņš nodarbojies ar boksu. «Zināt, kā tas bija – draugi, boksa nodarbības, skūto galvu laikmets. Pats arī vienreiz noskuvu galvu, māte gandrīz dabūja infarktu. Bet toreiz šķita – ja esi ar skūtu galvu, nodarbojies ar boksu un tirgošanos, tad esi jau aristokrāts un visīstākais elites pārstāvis,» Ušakovs reiz medijos stāstījis par vidusskolas laiku, kad tirgojies Rumbulā ar importa precēm.

Pērn mērs ar labiem panākumiem jau piedalījās Rīgas pusmaratonā. Kāpēc šogad viss izvērtās citādi? «Tam var būt daudz iemeslu,» saka Latvijas Olimpiskās vienības sporta ārste Līga Cīrule. «Vai viņš pirms tam bija labi atpūties, vai nebija kāda saslimšana.» Ārste uzsver, ka ļaut visiem skriet maratonu, iepriekš neveicot veselības pārbaudi, ir neprāts. «Pēc 42 kilometriem muskuļos ir vieni vienīgi asinsizplūdumi, plīsuši sīkie asinsvadi.»

Ušakova treniņi «Facebook» rāda, ka viņš sācis trenēties tikai martā, turklāt uzreiz intensīvi. Iespējams, ka mērs skrējis arī iepriekš, tikai nav publiskojis treniņus. Ārste pieļauj, ka pēkšņa pārslodze var radīt smagas veselības problēmas. Tomēr viņas balsī jaušas domīgums. Negribas izteikt spekulācijas, taču – grūti noticēt, ka tik smagā stāvoklī jauns cilvēks var nonākt bez kāda nopietnāka iemesla.

Stradiņu ārsti nedēļas sākumā teica, ka Ušakovam slimnīcā būs jāpavada vēl vairākas nedēļas. Urbanovičs otrdienas vakarā žurnālam «Ir» atzina, ka situācija ir ļoti nopietna, pašlaik ir svarīgāk, lai Nils izdzīvotu, nevis – kas un cik ilgi pa šo laiku pildīs Rīgas mēra pienākumus.

«Saskaņas centrs» ir gatavs nodrošināt viņam visu nepieciešamo palīdzību, tajā skaitā mediķu aprūpi ārvalstīs. Arī par Rīgas domes vadības grožu uzticēšanu kādam citam patlaban netiekot domāts. «Bez sarunas ar Nilu es pat domāt negribu par to. Tā būtu nodevība,» pauda Urbanovičs.

Pati slimnīca šonedēļ mazliet atgādina Holivudas filmu: pa teritoriju klusi slīd vairāki apsardzes auto, vīri formās seko līdzi katram, kurš ienāk pa vārtiem. Rīgas mēru no apkārtējo ziņkārības sargā. «Lai vai kā, turēsim īkšķus!» saka ārste Līga Cīrule.

Pievienot komentāru