autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

LAEF: EM noklusē valsts atbalsta dabasgāzes koģenerācijām nesaskaņošanu ar Eiropas Komisiju

pavlutsLatvijas Atjaunojamās enerģijas federācija (LAEF) ir konstatējusi, ka Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotie grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.221 „Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā” paredz turpināt atbalstu dabasgāzei, kas nav saskaņots ar Eiropas Komisiju. LAEF jau iepriekš ir vērsusi vairāku valsts institūciju uzmanību uz faktu, ka OIK ietvaros līdz šim izmaksātais atbalsts dabasgāzes koģenerācijai, visticamāk, nav saskaņots Eiropas Savienības līmenī, kas var draudēt ar pārkāpuma procedūras ierosināšanu pret Latviju.

“Eiropas Komisija oficiālā vēstulē LAEF ir skaidrojusi, kā tiek saprasts valsts atbalsts enerģētikas jomā, un ar šo atzinumu esam iepazīstinājuši gan Ekonomikas ministriju, gan Finanšu ministriju. Diemžēl neesam guvuši nekādu apstiprinājumu tam, ka Ekonomikas ministrija līdz šim izmaksāto atbalstu elektroenerģijas ražotājiem ir saskaņojusi ar Eiropas Komisiju, un arī pēdējie tās sagatavotie Ministru kabineta noteikumu Nr.221 grozījumi paredz atbalstu dabasgāzes koģenerācijai, kas pēc būtības nav pieļaujams. Nākas secināt, ka Ekonomikas ministrija nemācās no kļūdām un, ignorējot argumentētus iebildumus un aicinājumus risināt šo problēmu, vēlas turpināt atbalstīt dabasgāzi, ko principā var uzskatīt par atklātu AS “Latvenergo” un importētās dabasgāzes lobēšanu,” saka LAEF juridiskais konsultants, ZAB “ADVERSUS” partneris Sandis Bērtaitis.

Skaidrojumu par valsts atbalsta izpratni enerģētikas nozarē EK ir izklāstījusi š.g. 23.aprīļa vēstulē LAEF. Pēc šīs vēstules saņemšanas LAEF ir vērsusies pie Latvijas atbildīgajām ministrijām, lūdzot skaidrot līdz šim dabasgāzes koģenerācijai izmaksātā OIK atbilstību Eiropas Savienības tiesību aktu prasībām. Vairāk nekā divu mēnešu laikā EM tā arī nav varējusi skaidri apstiprināt, ka līdzšinējais atbalsts elektroenerģijas ražotājiem ir bijis saskaņots ar EK, izvēloties slēpt potenciālas problēmas esamību un vienlaikus turpinot virzīt juridiski un ekonomiski apšaubāmus normatīvo aktu grozījumus. Arī Tieslietu ministrija nav atbildējusi uz LAEF 27.jūnijā nosūtīto vēstuli par šo jautājumu, savukārt Finanšu ministrija oficiāli ir apstiprinājusi, ka EM nav veikusi nepieciešamo paziņojumu EK, līdz ar ko EK lēmums par šo pasākumu nav saņemts.

“Līdzīgi kā subsidētās enerģijas nodokļa projekts, arī EM sagatavoto Ministru kabineta noteikumu Nr.221 grozījumu pamatojums ir necaurskatāms, kas rada aizdomas par Ekonomikas ministrijas patiesi pārstāvētajām interesēm likumdošanas gaitā.  Abi projekti būtībā paredz nepamatoti graujošu attieksmi pret atjaunojamo energoresursu nozari un nepamatoti saudzīgu attieksmi pret dabasgāzes koģenerāciju un AS “Latvenergo”. SEN tā pašreizējā redakcijā draud ar maksātnespēju lielākajai daļai AER staciju, bet Ministru kabineta noteikumi Nr.221 paredz ievērojami palielināt “Latvenergo” izmaksāto atbalstu par stacijās uzstādīto jaudu, tādēļ nākas secināt, ka šādi plānots vairot “Latvenergo” peļņu uz elektroenerģijas galapatērētāju rēķina, pie tam iepriekš atbalstu nesaskaņojot ar Eiropas Komisiju” saka Didzis Palejs, LAEF valdes priekšsēdētājs.

EM piedāvātie Ministru kabineta noteikumu Nr.221 grozījumi paredz, ka atsevišķa dabasgāzes koģenerācijas staciju grupa, kurā pēc būtības ietilpst tikai AS “Latvenergo” piederošās TEC, turpmāk saņemtu garantēto atbalstu Ls 71’900 apmērā par vienu uzstādīto ražošanas jaudas megavatu.

Ja EM neapstiprinās, ka gan līdz šim izmaksātais, gan sagatavotajos MK noteikumu Nr.221 grozījumos plānotais valsts atbalsts dabasgāzes koģenerācijas stacijām ir saskaņots ar EK, LAEF ir gatava vērsties EK ar sūdzību pret Latvijas valsti par pretlikumīgu valstij piederoša uzņēmuma interešu lobēšanu un Eiropas Savienības noteikto enerģētikas plānu izpildes apdraudēšanu. Vienlaikus LAEF aicina gan Finanšu un Tieslietu ministrijas, gan Ministru kabinetu veikt pasākumus, lai nodrošinātu EM kompetencē esošo funkciju izpildi atbilstoši Eiropas Savienības tiesību aktiem, kā arī neapstiprināt jaunas EM iniciatīvas enerģētikas jomā, kamēr nav rasts risinājums līdzšinējā dabasgāzes koģenerācijas atbalsta saskaņošanai ar EK.

Pievienot komentāru