autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Kur un kā var nobalsot par Saeimas atlaišanu

Kopš novembra vidus ikviens balsstiesīgais pilsonis, ja to vēlas, var parakstīties par 13. Saeimas atsaukšanas referenduma ierosināšanu. Visvienkāršāk un bez papildu izmaksām to ir darīt elektroniski. Taču, ja nav tādas iespējas, tad to var izdarīt arī klātienē visos novados un republikas pilsētās, tikai tādā gadījumā, lielākoties, jārēķinās ar izmaksām.

Elektronisku parakstīšanos par šo iniciatīvu nodrošina portāls latvija.lv sadaļā Parakstīšanās par vēlētāju iniciatīvām (https://www.latvija.lv/pv). Lai apstiprinātu parakstu, vajadzēs identificēties ar kādu no internetbankām vai arī izdarīt to ar e-parakstu. Savukārt, ja nav pieejama šāda iespēja, tad savu vēlmi par 13. Saeimas atlaišanu var darīt zināmu, apliecinot savu parakstu pie zvērināta notāra, dzīvesvietas deklarēšanas vietā pašvaldībā, bāriņtiesā, kura veic notariālas darbības, vai novadā pie pagasta vai pilsētas pārvaldes vadītāja.

«Lai dotos parakstīties, vēlētājam līdzi nepieciešams derīgs personu apliecinošs dokuments – pase vai eID karte. Parakstoties pašvaldībā, paraksta apliecinātājs paraksta veidlapu izdrukās no Centrālās vēlēšanu komisijas parakstu vākšanas sistēmas. Savukārt, parakstoties pie notāra, var būt atšķirīga situācija, jo ne visi notāri izvēlējušies lietot Centrālās vēlēšanu komisijas parakstu apliecināšanas sistēmu. Tāpēc iesakām veidlapu izdrukāt no Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapas pašiem, aizpildīt to, bet to neparakstīt. Veidlapa obligāti būs jāparaksta notāra klātbūtnē,» Neatkarīgajai skaidro Centrālās vēlēšanu komisijas informācijas nodaļas vadītāja Laura Zaharova. Ja nav iespējams izdrukāt veidlapu pie notāra, protams, var doties arī tikai ar personu apliecinošu dokumentu. Tikai tādā gadījumā ir jārēķinās ar lielākām izmaksām. Par paraksta apliecināšanu pie zvērināta notāra jāmaksā nodeva 12,10 eiro, ja notārs sagatavo paraksta apliecinājuma veidlapu, apliecina parakstu un ievada datus Centrālās vēlēšanu komisijas parakstu vākšanas sistēmā. Savukārt, ja vēlētājs pats aizpilda un izdrukā paraksta apliecinājuma veidlapu Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā, bet notārs apliecina parakstu, tad nodevas apmērs ir 2,42 eiro. (Veidlapa printēšanai pieejama šeit: https://www.cvk.lv/uploads/files/Veidlapas/11_Saeimas%20atsauk%C5%A1anai.pdf ).

Vēlētāji var doties arī pie paraksta apliecinātājiem dzīvesvietas deklarēšanas vietā pašvaldībā, bāriņtiesā, kura veic notariālas darbības, vai novadā pie pagasta vai pilsētas pārvaldes vadītāja.
Saskaņā ar likumu Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu maksu par paraksta apliecināšanu saistībā ar parakstu vākšanu par ierosinājumu rīkot tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu bāriņtiesā vai pašvaldības institūcijā nosaka, ņemot vērā paraksta apliecināšanas tiešās administratīvās izmaksas, taču ne lielāku par pusi no summas, kas likumā noteikta paraksta īstuma apliecināšanai bāriņtiesā. Parakstu vākšanas vietas un cenas ir pieejamas https://www.cvk.lv/pv/apliecinataji.

Rīgā ir deviņi parakstu apliecinātāji, visi pieejami Rīgas domes Apmeklētāju pieņemšanas centra Iedzīvotāju dzīvesvietas deklarēšanas nodaļā Dzirciema ielā 28. Maksa par šo pakalpojumu ir 1,43 eiro. Visvairāk paraksta apliecinātāju ir Rēzeknes novadā – 59, un viņu pakalpojumu cena svārstās no 1 eiro līdz 2,85 eiro. Virknē pašvaldību – Valmieras pilsētā, Aizkraukles, Baldones, Balvu, Dagdas, Durbes, Mērsraga, Naukšēnu, Olaines, Priekules, Rugāju, Rundāles, Rūjienas, Salacgrīvas un Zilupes novadā parakstu apliecinās bez maskas. Savukārt visdārgāk par to ir jāmaksā Skrundas novadā – paraksta apliecinājums maskā no 2,85 līdz 3 eiro.

Atšķirībā no elektroniskās parakstīšanas, kad pietiek ar paraksta elektronisku apstiprinājumu, lai pilsoņa paraksts tiktu pieskaitīts pie konkrētās iniciatīvas, parakstītā papīra veidlapa ar apstiprināto parakstu pašam jāiesniedz iniciatīvas grupai. «Normatīvajā regulējumā nav noteikts veids, kā jānogādā veidlapa – to var nogādāt personīgi vai sūtīt pa pastu. Galvenais ir nogādāt veidlapas oriģinālu, līdz ar to skenēta vai kopēta tā nebūs derīga,» skaidroja L. Zaharova.

Veidlapa par 13. Saeimas atsaukšanas referenduma ierosināšanu jānogādā Centra partijai, kas atrodas Jūrmalas gatvē 93 k-2 – 68, Rīga, LV-1029.

Parakstu vākšana tika sākta 15. novembrī, un maksimālais laiks, līdz kuram jāsavāc nepieciešamais parakstu daudzums, ir 2020. gada 14. novembris.

Satversme nosaka, ka Saeimu referendumā var atsaukt, ja par to nobalso vairākums no balsotājiem un vismaz divas trešdaļas no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita.

Paraksta apliecināšanas maksa par vēlētāju iniciatīvām pašvaldībās

Bez maksas Valmieras pilsēta, Aizkraukles, Baldones, Balvu, Dagdas, Durbes, Mērsraga, Naukšēnu, Olaines, Priekules, Rugāju, Rundāles, Rūjienas, Salacgrīvas un Zilupes novads

0.00-0.71 eiro Mazsalacas novads

0,00-1,00 eiro Dobeles un Madonas novads

0,00-1,43 eiro Daugavpils novads

0,00-2,85 eiro Burtnieku, Iecavas un Smiltenes novads

0,50 eiro Rēzeknes pilsēta, Brocēnu, Mālpils, Vārkavas un Viļakas novads

0,50-2,85 eiro Jaunjelgavas, Priekuļu un Ventspils novads

0,71 eiro Līgatnes novads

1,00 eiro Aknīstes, Alojas, Cesvaines, Dundagas, Grobiņas, Kokneses, Ķeguma, Ķekavas, Lubānas, Neretas, Pļaviņu, Rucavas, Sējas, Talsu, Vaiņodes un Varakļānu novads

1,00-1,21 eiro Ventspils pilsēta, Gulbenes, Kuldīgas un Ludzas novads

1,00-2,85 eiro Rēzeknes novads

1,00-3,50 eiro Ogres novads

1,00-10,00 eiro Saldus novads

1,21 eiro Jelgavas, Ozolnieku un Skrīveru novads

1,24 eiro Jēkabpils pilsēta

1,35 eiro Liepājas pilsēta

1,40 eiro Jelgavas pilsēta, Alsungas, Amatas, Auces, Bauskas, Baltinavas, Engures, Ērgļu, Garkalnes, Ikšķiles, Jēkabpils, Kandavas, Kārsavas, Krimuldas, Lielvārdes, Limbažu, Pārgaujas, Raunas, Salas, Salaspils, Tukuma, Tērvetes, Valkas un Vecumnieku novads

1,40-1,42 eiro Apes un Preiļu novads

1,40-2,85 eiro Krāslavas, Siguldas un Vecpiebalgas novads

1,42 eiro Aglonas, Alūksnes, Cēsu, Jaunpils, Krustpils, Līvānu un Viesītes novads

1,42-2,85 eiro Babītes novads

1,43 eiro Rīgas, Jūrmalas pilsētas, Aizputes, Jaunpiebalgas, Nīcas, Rojas, Ropažu un Viļānu novads

1,43-2,85 eiro Carnikavas un Strenču novads

1,50 eiro Ādažu, Beverīnas un Kocēnu novads

1,72 eiro Daugavpils pilsēta un Saulkrastu novads

1,73 eiro Mārupes novads

1,69 eiro Stopiņu novads

2,85 eiro Ciblas, Ilūkstes, Inčukalna un Riebiņu novads

2,85-3,00 eiro Skrundas novads

Avots: CVK, Neatkarīgā

Ilze Šteinfelde

Foto: Saeimas kanceleja

Pievienot komentāru