autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Konservatīvo atteikums zaļzemniekus nesarūgtina

Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) jaunās valdības veidošanas iniciatīvu ņēmušās Jaunās konservatīvās partijas paziņojums, ka tā ar viņiem valdībā nesadarbosies, nav pārsteigums. Taču pieredzējušie zaļzemnieki negrasās padoties un, mīklaini smaidot, atgādina, ka cāļus skaita rudenī, raksta NRA.lv.

Ņemot vērā Jaunās konservatīvās partijas (JKP) priekšvēlēšanu retoriku, kas nepieļāva nekādas sadarbības iespējas ar ZZS, tās premjerministra amata kandidāta Jāņa Bordāna paziņojums par nesadarbošanos bija prognozējams, par spīti tam, ka līdz pat trešdienas pusdienas laikam, kad abas partijas tikās JKP birojā, J. Bordāns, runājot par sadarbību ar ZZS, bija izvairīgs. «Tas viņiem vienkārši bija jādara,» ne mirkli nedomājot, atzīst pat Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis. Viņš uzskata, ka nonākšana opozīcijā ZZS nespēs sagraut, jo partija šādā situācijā jau bijusi un pierādījusi savu dzīvotspēju.

Savukārt ZZS valdes priekšsēdētājs Armands Krauze atgādina, ka valdības veidošanas process ir tikai sācies un vienīgi tā beigās būs redzams valdības modelis. Turklāt Saeimas kuluāros mēļo, ka ZZS nav atmetusi ar roku cerībai iekļūt arī jaunajā valdībā un rīkojas, lai šis mērķis tiktu sasniegts.

To, ka veidot valdību bez ZZS, Jaunās vienotības un Saskaņas ir augstas manevrēt spējas prasošs uzdevums, norāda politologs Filips Rajevskis. «JKP tikpat labi varētu tikt galā arī bez ZZS, JV un Saskaņas, ar pārējām partijām kopā nodrošinot 58 vietas Saeimā, taču tā ir tikai matemātika, nevis politika,» sacīja politologs.

Pagaidām gan nekas neliecina, ka Jaunajai Vienotībai (JV) dalība valdībā, ja to veidos JKP, ies secen.
Koalīcijas veidošanas procesā ir vieglā un smagā daļa, atgādina F. Rajevskis, norādot, ka šobrīd noris vieglā daļa jeb tā, kuras laikā tiek runāts par programmas uzstādījumiem un vieglām lietām. Lielākais pārbaudījums koalīcijas veidošanas procesā būs personāliju jautājums, proti, par to, kura partija iegūs konkrētus ministru amatus. Tas ir sarežģīti tādēļ, ka pirmais solis šajā sadaļā būtu piekāpšanās JKP, pasakot, ka pārējie spēki piekrīt darboties J. Bordāna vadībā, taču pagaidām par šādu piekāpšanos nekas neliecina, norāda politologs.

Pagaidām gan nekas neliecina, ka Jaunajai Vienotībai (JV) dalība valdībā, ja to veidos JKP, ies secen. Pēc tikšanās ar JKP līderiem JV premjerministra amata kandidāts Krišjānis Kariņš un J. Bordāns apliecināja, ka abu partiju programmas ļoti daudzos jautājumos ir līdzīgas. Tādēļ abu partiju apvienošanās koalīcijā ļautu izveidot stabilu un rīcībspējīgu valdību ar vienu virzības vektoru.

Taču jautāti par iespējamajiem sadarbības modeļiem un ministru portfeļiem, kurus varētu vēlēties JV cilvēki, abi līderi atkārtoja jau ierasto mantru, ka šajā sarunu raundā par amatiem netiek runāts, vien salīdzināts partiju redzējums par valsts tālāku virzību. K. Kariņš arī izvairījās atbildēt uz jautājumu, vai JV būtu pieņemama valdība bez ZZS dalības.

Par to, vai ZZS ir vieta valdībā, pagaidām savu viedokli nav paudusi Artusa Kaimiņa partija KPV LV. Tā joprojām vēlas apspriesties ar ZZS divpusējās sarunās, taču atsakās zaļzemniekus uzņemt pie sevis, ja sarunu vedēju vidū ir 13. Saeimā neievēlētais A. Brigmanis. Līdz tam KPV LV nekomentē ZZS iespējamo izslēgšanu no koalīcijas, taču abu partiju tikšanās, visticamāk, nenotiks, jo ZZS ir apņēmusies A. Brigmani neatsaukt no sarunu vedēju grupas. Viņam trešdienas vakarā atkārtoti uzticību apliecināja arī ZZS valde.

Trešdien ar JKP tikās arī Nacionālā apvienība, kurai ar premjera krēslu tīkojošo JKP vēsturiski izveidojušās sarežģītas attiecības. Taču pēc tikšanās Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars un J. Bordāns apliecināja, ka sarežģītā attiecību vēsture netraucēšot konstruktīvu darbu. Arī Nacionālajai apvienībai esot kopīgas iezīmes ar JKP.

R.Dzintars gan uzsver, ka pagaidām ir pāragri runāt par jaunās valdības sastāvu. «Tomēr par to, ka ar JKP būs sadarbība tādā vai citā formā, esmu pilnīgi drošs,» piebilda R. Dzintars. Interesanti, ka politiķis jau paudis viedokli, ka Nacionālās apvienības redzējumā nākamā valdība būtu stabilāka, ja tajā darbotos visas šīs Saeimas koalīcijā esošās partijas. Jāatgādina, ka 12. Saeimas pēdējos gados Nacionālajai apvienībai ar ZZS izveidojās cieša sadarbība, un vēl pirms koalīcijai neglaimojošajiem vēlēšanu rezultātiem ZZS pārstāvošais premjerministrs Māris Kučinskis solīja, ka jauno valdību veidos ZZS un Nacionālā apvienība.

Foto: F64

Pievienot komentāru