autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Īpašuma nodokļa slogs nākamgad nepieaugs

Nekustamo īpašumu kadastrālās vērtības nākamgad saglabāsies esošajā līmenī, kas ļauj cerēt, ka arī nekustamā īpašuma nodoklis (NĪN) nākamgad nepieaugs. Tomēr, tā kā pašvaldībām ir diezgan liela izvēles brīvība NĪN likmju piemērošanā, daļai būvju un māju īpašnieku jārēķinās ar nodokļa kāpumu, ja netiks izpildītas vietējās varas prasības.

Kadastrālās vērtības Latvijā jau vairākus gadus netiek mainītas, tomēr nekustamā īpašuma nodoklī iekasētā summa ar katru gadu pieaug. Pērn NĪN kopējie ieņēmumi bija 220 miljoni eiro, kas ir pat 23 miljoniem eiro jeb 12% vairāk nekā 2015. gadā. Šogad nekustamā īpašuma nodoklī tika plānots ieņemt aptuveni 208 miljonus eiro, bet jau augustā nodokļa prognoze bija izpildīta par 86%, liecina Valsts kases dati.

Daudzbērnu ģimenēm nodoklis mazāks

Tiesības uz samazinātu nekustamā īpašuma nodokli šobrīd ir tām personām, kurām pieder nekustamais īpašums un ir trīs vai vairāk bērnu vecumā līdz 18 gadiem. Izmaiņas likumā Par nekustamā īpašuma nodokli, kas stāsies spēkā nākamgad, paredz, ka arī daudzbērnu ģimenes pirmās pakāpes augšupējie radinieki – vecāka, audžuvecāka vai aizbildņa māte vai tēvs – arī varēs saņemt atvieglojumu 50% apmērā no NĪN nodokļa (maksimālā summa 500 eiro).

Šī kārtība būs spēkā visā Latvijas teritorijā. Vienlaikus pašvaldības drīkst piešķirt arī savas atlaides. To aktīvi izmanto Rīgas dome, turpinot iesākto tradīciju, arī nākamgad ģimenēm ar bērniem piešķirot NĪN atvieglojumus – ģimene ar vienu bērnu saņems 50% atlaidi no aprēķinātās summas, ģimene ar diviem bērniem – 70% no aprēķinātās summas, bet ģimene ar trim vai vairāk bērniem – 90% no aprēķinātās summas. Lai saņemtu šo atlaidi, īpašumam ir jāpieder vismaz vienam no vecākiem. Ja nekustamais īpašums būs uz vecvecāka vārda, tad daudzbērnu ģimene Rīgā var pretendēt vien uz 50% atlaidi. «Lai saņemtu šo atlaidi, daudzbērnu ģimenei jāpārliecinās, ka uz 2018. gada 1. janvāri nekustamā īpašuma nodokļa objektā dzīvesvietu ir deklarējis vismaz viens no vecākiem, vismaz trīs viņu bērni, kā arī nekustamā īpašuma īpašnieks – vecvecāks. Pārējo datu nodošana pašvaldībām paredzēta likumā Par nekustamā īpašuma nodokli, līdz ar to atsevišķs maksātāja iesniegums atvieglojumu saņemšanai nav nepieciešams,» NRA.lv skaidroja Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes priekšnieks Ilmārs Ziedonis.

Siltinātās ēkās dzīvot lētāk

Rīgas dome piešķir 90% atlaidi arī nosiltinātām ēkām. Taču šo atlaidi nevar izmantot visu nosiltināto māju īpašnieki. «Jāuzsver, ka nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumi uz saistošo noteikumu Nr. 198 4.19. apakšpunkta pamata piešķirami tikai ēkām, kurām fasāžu siltināšana veikta pēc ēkas nodošanas ekspluatācijā, nevis jaunuzceltām būvēm, kurām fasāžu siltināšana iekļauta jau ēkas būvprojektā, vai ēkām, kas atbilst energoefektivitātes prasībām bez fasāžu siltināšanas veikšanas. Tādējādi būs situācijas, kad ēkām būs energoefektivitātes sertifikāts, kas apliecina, ka mājas energoefektivitātes klase ir ne zemāka kā C, taču par minēto ēku nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumi netiks piešķirti. Šāda atvieglojumu kategorija iekļauta, lai veicinātu iedzīvotāju ieinteresētību energoefektivitātes pasākumu veikšanā, tādējādi samazinot iedzīvotājiem uzlikto apkures izmaksu slogu,» uzsvēra I. Ziedonis.

Deklarēšanās joprojām aktuāla

Rīgā, Carnikavas novadā, Mārupes un vēl vairākās citās pašvaldībās par dzīvokļiem un ēkām, kuros nav neviens deklarējies, NĪN ir par 2,5 līdz 7,5 reižu lielāks nekā tādos īpašumos, kuros ir deklarējies vismaz viens cilvēks.

Tāpat kopš 2016. gada Rīgā NĪN daudzdzīvokļu mājām, kas nav sadalītas dzīvokļu īpašumos, tiek rēķināts, ņemot vērā vienai dzīvesvietu deklarējušajai personai piekrītošo ēkas platības daļu. 2016. gadā tie bija 50 m2, šogad – 40 m2, nākamgad – 30 m2. Par katru kvadrātmetru, kas pārsniedz šo platību, Rīgas dome rēķina paaugstinātu nodokli. I. Ziedonis informēja, ka šobrīd Rīgā dzīvokļa īpašumos nav sadalītas vai līdz galam nav sadalītas 4552 divu un vairāk dzīvokļu mājas. Pēc šī brīža datiem par ēkās deklarētajām personām nekustamā īpašuma nodokļa aprēķins par platību, ko nenosedz ēkās deklarētās personas, 2018. gadā tiktu veikts 3221 ēkai.

Savukārt Carnikavas novadā 2018. gadā piemēros NĪN atvieglojumu 70% apmērā par vienu mājokli tiem, kuri būs deklarējuši dzīvesvietu Carnikavas novadā savā nekustamajā īpašumā – mājā vai dzīvoklī. Šogad Carnikavas novadā deklarētajiem iedzīvotājiem vienam mājoklim tika piemērota 50% NĪN atlaide.
Jūrmalā steidzinās būvniecību

Jūrmalas dome saistošo noteikumu projektā par nekustamā īpašuma nodokli iecerējusi ar paaugstinātu nodokli (3% apmērā no kadastrālās vērtības) aplikt būvniecības stadijā esošas būves, kurās ilgāk nekā gadu nav notikusi būvniecība un nav veikta konservācija. «Tas attieksies uz gadījumiem, kad būvatļaujas termiņš beidzies vairāk nekā pirms gada un nav veikta būves konservācija gadījumos, kad tā ir bijusi jāveic. Būvatļaujas tiks pārbaudīts datubāzē, un tiks apsekoti attiecīgie objekti,» skaidroja Jūrmalas pilsētas domes sabiedrisko attiecību pārstāve Zane Leite, piebilstot, ka šobrīd saistošie noteikumi vēl nav stājušies spēkā, jo VARAM ir lūgusi precizējumus.

Ilze Šteinfelde

Foto:Alexas Fotos/https://pixabay.com/en/users/Alexas_Fotos-686414//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Pievienot komentāru