autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

EM piedāvā kompleksu risinājumu elektrības cenu pieauguma ierobežošanai

yu27tuEkonomikas ministrija (EM) ir izstrādājusi priekšlikumus ar mērķi nodrošināt konkurētspējīgu elektrības cenu un ierobežot tās pieaugumu Latvijas uzņēmumiem un mājsaimniecībām.

Priekšlikumi paredz kompleksu risinājumu gan obligātā iepirkuma komponentes (OIK) izmaksu pieauguma apturēšanai, apliekot ar īpašu nodokli atbalstu, ko saņem subsidētās enerģijas ražotāji, gan sociāla atbalsta instrumenta izveidi, lai palīdzētu segt elektrības izmaksas mājsaimniecībām ar zemu maksātspēju.

EM jau ir ziņojusi, ka vēsturiski izveidotā dāsnā subsidētās elektroenerģijas atbalsta sistēma rada riskus būtiskam OIK pieaugumam – no 1,89 santīmiem par kilovatstundu 2013. gadā līdz 2,61 santīmiem par kilovatstundu 2016. gadā. Lai panāktu, ka OIK komponentes izmaksas nepalielinās virs esošā 1,89 santīmu līmeņa, EM piedāvā izveidot Elektroenerģijas lietotāju atbalsta fondu, no kura kompensēs patērētājiem OIK pieaugumu. Sākotnējais EM piedāvājums paredzēja fondā novirzīt AS “Latvenergo” dividendes, bet šāds priekšlikums neguva Ministru kabineta atbalstu un tika uzdots meklēt citus fonda finansējuma avotus. Izvērtējot citu valstu pieredzi, EM piedāvā fonda finansēšanai ieviest terminētu Subsidētās enerģijas nodokli (SEN), ar kuru apliks valsts sniegto atbalstu subsidētās enerģijas ražotājiem. Lai veicinātu atjaunojamo energoresursu attīstību un plašāku izmantošanu, elektroenerģijas ražošanai no dabasgāzes tiks noteikta augstāka likme (14%), bet atjaunojamo energoresursu ražotājiem – zemāka (10%), kas kopumā veido vidēji svērto 12,8% likmi. Ieviešot šīs nodokļa likmes no 2014. gada, tiktu novērsta turpmāka OIK izmaksu palielināšanās visiem patērētājiem.

Paredzams, ka šis nodoklis tiks ieviests uz laiku līdz 2018. gadam, paredzot tā samazinājumu vai izbeigšanu, ja tiek faktiski panākts OIK ietvaros izmaksājamo subsīdiju apjoma samazinājums. Jau šogad pavasarī uzsāktais darbs pie atbalsta intensitātes pārskatīšanas tiek turpināts, tomēr, ņemot vērā tās juridisko un tehnisko sarežģītību, elektrības cenu samazinošs efekts patērētājiem varētu būt jūtams tikai 2015. – 2016. gadā. Turpretim SEN jeb Subsidētās enerģijas nodoklis ir juridiski pamatots risinājums, kas ļauj apturēt OIK pieaugumu jau nākamgad. Šī nodokļa administrēšanai tiks izveidots Elektroenerģijas lietotāju atbalsta fonds, kura mērķis būs ierobežot subsidētās elektroenerģijas izmaksu turpmāku pieaugumu elektroenerģijas lietotājiem. Valdībai būs jāpieņem lēmums par to, vai šo fondu administrēs AS “Augstsprieguma tīkli” (pārvades sistēmas operators) vai AS „Latvenergo” jaundibināma meitassabiedrība.

Lai novērstu situāciju, ka Latvijā netiek nodrošināts valsts līmeņa sociālās aizsardzības mehānisms elektroenerģijas jomā, EM piedāvā izveidot sociālā atbalsta instrumentu mājsaimniecībām ar zemu maksātspēju. Šī atbalsta mērķis ir panākt, lai iedzīvotājiem ar zemu maksātspēju arī pēc elektrības cenas izmaiņām saglabātos iespēja iegādāties elektrību par tādu pašu gala cenu, kāds patlaban ir AS “Latvenergo” Starta tarifs (8,18 santīmi par kilovatstundu). Paredzēts, ka līdzekļu avots sociālā atbalsta sniegšanai būs valsts budžeta ieņēmumi no Subsidētās enerģijas nodokļa un atbalsta sniegšanu administrēs ar pašvaldību starpniecību. Īstenojot šo sociālā atbalsta instrumentu un izveidojot Elektroenerģijas lietotāju atbalsta fondu, elektroenerģijas tirgus liberalizācija mājsaimniecībām Latvijā plānota līdz 2015. gadam, izvairoties no sociāli nelabvēlīgām sekām. Vienlaikus tas ļautu izbeigt situāciju, ka AS “Latvenergo” tirgus apstākļos subsidē starpību visām mājsaimniecībām starp Starta tarifu un Pamata tarifu, kas veido aptuveni 18 milj. LVL. gadā.

Visu augšminēto priekšlikumu īstenošanai nepieciešami grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā un vairākos Ministru kabineta noteikumos. Sociālā atbalsta instrumenta izveide ir iestrādājama likumā „Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā”. Savukārt Subsidētās enerģijas nodokļa jeb SEN ieviešanai nepieciešams pieņemt īpašu likumu. EM pēc diskusijām ar partneriem iesniegs visu minēto grozījumu projektus valdībā un Saeimā tuvākajos mēnešos.

Pievienot komentāru