autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Cigarešu iepakojumi varētu būt vienkrāsaini

Uz cigarešu paciņām būtu jāatrodas tikai markas un produkta nosaukumam, to daudzumam, kā arī veselības brīdinājumiem, taču iepakojumam jābūt vienkrāsainam, proti, baltam, pelēkam vai nekrāsota kartona tonī.

Tāpat būtu jānosaka iepakojuma izmērs un forma – ar šādu iniciatīvu nākusi Pasaules veselības organizācija, kas rekomendējusi Eiropā ieviest vienotu cigarešu iepakojuma standartu. Lai arī pagaidām šis jautājums ir tikai iecere, par to izraisījušās asas diskusijas, raksta NRA.lv.

Lemšanas stadijā

Eiropas Komisija (EK) vasarā plāno pabeigt ietekmes novērtējuma ziņojumu un gada beigās cer pieņemt priekšlikumu iespējamiem Tabakas produktu direktīvas grozījumiem. Latvijas pozīcija pagaidām tiek izstrādāta, vēlāk to izskatīs un formulēs valdība.

«Pašreiz Veselības ministrijā (VM) saņemti visu interesentu un iesaistīto pušu viedokļi, kas tiek apkopoti Latvijas pozīcijas piedāvājumā valdībai. Lai veidotu Latvijas pozīciju, svarīgs būs arī EK priekšlikums Tabakas produktu direktīvas grozījumiem, jo līdz šim EK bija nākusi klajā tikai ar iespējamiem grozījumiem, un gala priekšlikums šī gada beigās var būt citāds,» Neatkarīgajai stāsta VM Komunikācijas nodaļas vadītāja Egita Pole.

Viņa norāda, ka attiecībā uz vienkrāsaino iepakojumu VM atbalsta EK piedāvājumu uzlabot informāciju patērētājam un sniegt kombinētos brīdinājumus uz iepakojuma. Tie varētu kļūt par obligātu prasību visās ES valstīs. Attēlus varētu palielināt, izvietot uz iepakojuma abām pusēm, izkārtojot iepakojuma augšējā daļā.

Virkne nosacījumu

Tāpat VM rosinās datus par darvas, nikotīna un oglekļa monoksīda līmeni aizvietot ar vispārīgu informāciju par kaitīgām vielām tabakas izstrādājumos, it īpaši sadedzinātā veidā. Uz iepakojuma ieteiks norādīt smēķēšanas atmešanas palīdzības tālruņa numuru, kā arī informāciju par tabakas izstrādājumos esošajām kaitīgajām vielām ievietot iepakojumā. Šī informācija saturētu arī detalizētus faktus par tabakas izstrādājumu lietošanas negatīvo ietekmi uz veselību, kā arī sniegtu padomus smēķēšanas pārtraukšanai. VM atbalsta arī ieceri izvietot kombinētos brīdinājumus uz ūdenspīpju tabakas.

«Pašlaik tabakas izstrādājumu regulējums ir noteikts likumā Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu. Tātad, ja jautājums skan – vai pie mums ir kombinētie brīdinājumi, tad atbilde ir jā,» piebilst VM pārstāve.

Eksperti iebilst

Starptautiskās intelektuālā īpašuma aizsardzības asociācijas (AIPPI) organizētajā konferencē Intelektuālā īpašuma tiesību piemērošana un pastāvēšana jaunajos apstākļos viens no tematiem preču zīmju kontekstā bija tieši par vienkāršoto iepakojumu. AIPPI eksperti norāda, ka šāds regulējums ir mēģinājums gandrīz pilnībā aizliegt preču zīmju un cita intelektuālā īpašuma izmantošanu, atļaujot tikai vārdiskas zīmes parādīšanu standartizētā izskatā.

«Šāda regulējuma ieviešana liktu uzdot daudzus sarežģītus jautājumus par preču zīmju izmantošanu, veicinātu preču viltošanu un būtu pretrunā ar vairākiem starptautiskiem nolīgumiem,» norāda AIPPI Latvijas nacionālās grupas prezidents Agris Bitāns, piebilstot, ka vienkāršā iepakojuma ieviešana tabakas izstrādājumiem var radīt precedentu arī attiecībā uz citām patēriņa precēm, tādējādi kļūstot par plaša mēroga preču zīmju lietošanas nepamatotu ierobežojumu.

Eksperti uzskata, ka vēl viens vērā ņemams aspekts ir tas, ka tabakas izstrādājumu nereti tehniski sarežģītais iepakojuma noformējums palīdz muitas iestādēm identificēt preces izcelsmi, kā arī apgrūtina preču viltošanu. Pastāv liela iespējamība, ka vienkāršā iepakojuma ieviešana palielinātu viltoto preču un kontrabandas apjomus.

«Tas būtu līdzīgi, ja, piemēram, visas piena pakas būtu vienādas, tikai ar uzrakstu piens – kā patērētājs zinātu, kāda ražotāja pienu viņš pērk un vai tas nav viltojums?» retoriski jautā A. Bitāns. «Turklāt statistika rāda, ka tabaka ir viens no visvairāk viltotajiem produktiem. Problēmatika ir tajā, ka līdz šim ierosinājumi nekad nav vērsušies pret preču zīmes izmantošanu, kas patiesībā būtu Satversmē noteiktā pārkāpums – ka īpašuma tiesības, tostarp intelektuālā īpašuma tiesības, ir aizsargātas.»

Jāanulē preču zīmes

Savukārt zvērinātu advokātu biroja Raidla Lejiņš & Norcous partneris Guntars Zīle uzskata, ka preču zīme nav tikai produkta vai pakalpojuma nosaukums. «Reģistrētu preču zīmi var veidot logotipi, grafikas, krāsas, preces vai tās iepakojuma forma un dizains, kas patērētājam ļauj atšķirt vienas izcelsmes preci no citas. Vienkāršais iepakojums atņem šo būtiskāko preču zīmes funkciju. Tas ir nesavienojams ar virkni starptautisku nolīgumu noteikumiem, kas nosaka, ka preču raksturs nevar būt šķērslis preču zīmes reģistrēšanai, bet ierobežojumi pieļaujami tikai tad, ja ir attaisnojami. Vienkāršā iepakojuma spēja mazināt smēķēšanu nav pierādīta. Tā ir tikai spekulācija un tāpēc nav uzskatāma par pietiekamu attaisnojumu,» apgalvo G. Zīle.

Viņš norāda, tiesības uz īpašumu, tai skaitā uz intelektuālo īpašumu, tiek aizsargātas arī saskaņā ar Latvijas Satversmi. «Ja vienkāršā iepakojuma princips tiktu ieviests un šādā veidā preču zīmes lietošana ar likumu tiktu aizliegta, faktiski tas būtu pielīdzināms īpašuma piespiedu atsavināšanai (ekspropriācijai), jo preču zīme, kas netiek lietota, zaudē savu aizsardzību un ir anulējama,» ir pārliecināts G. Zīle.

Pievienot komentāru