autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Čeku loterijā visvairāk vinnējuši “Maxima” čeki

Trīs mēnešu laikā, kopš Latvijā darbojas čeku loterija, Valsts ieņēmumu dienests (VID), pamatojoties uz šajā loterijā iegūtiem datiem, ierosinājis piecas tematiskās pārbaudes. Savukārt TV3 raidījums SuperBingo reitinga tabulā iekļuvis starp desmit visskatītākajiem TV raidījumiem Latvijā, vēsta NRA.lv.

Čeku loterijas mērķis ir veicināt godīgu konkurenci un labprātīgu nodokļu saistību izpildi, mudinot pircējus pieprasīt čekus un kvītis par iegādātajām precēm un saņemtajiem pakalpojumiem, tādējādi veicinot kultūras maiņu sabiedrībā. Taču izmērīt šādas izmaiņas nav iespējams, jo Latvijā netiek veikta tirgotāju un pakalpojumu sniedzēju izsniegto attaisnoto dokumentu uzskaite. Valsts ieņēmumu dienesta Stratēģiskās vadības lietu un sabiedrisko attiecību pārvaldes Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja pienākumu izpildītāja Evita Teice-Mamaja Neatkarīgajai uzsver, ka VID nodokļu administrēšanas vajadzībām nav nepieciešama un netiek veikta attaisnojuma dokumentu uzskaite. Līdz ar to nav zināms, vai aizvadītajos trīs mēnešos izsniegto čeku skaits valstī kopumā ir palielinājies vai nē.

Trešdaļa čeku loterijā nepiedalās

Valsts ieņēmumu dienests, organizējot čeku loterijas iepirkumu, lēsa, ka kopējais VID reģistrēto čeku skaits mēnesī, ieskaitot čekus, kuru summa ir mazāka par pieciem eiro, ir aptuveni 70 miljonu. Loterijai ik mēnesi tiek iesniegts vairāk nekā pusotrs miljons čeku, kvīšu un biļešu (jūlija izlozei – 1,7 miljoni, augusta – 1,6 miljoni). Tiesa, ne visi attaisnotie dokumenti tiek līdz izlozei. Dažādu iemeslu dēļ pirms izlozes tiek atsijāta aptuveni trešā daļa no visiem iesniegtajiem dokumentiem (jūlija izlozei – 35 procenti, augusta – 28 procenti).

Vairāki Neatkarīgās lasītāji sūdzējās, ka atsevišķus čekus vispār nav iespējams reģistrēt izlozei, jo, piemēram, trūkst kāds no nepieciešamajiem rekvizītiem. Tādos gadījumos VID rosina informāciju par šādiem gadījumiem sūtīt tieši Valsts ieņēmumu dienestam. E. Teice-Mamaja apliecināja, ka šādi gadījumi tiešām ir bijuši. Diemžēl precīzas uzskaites gan dienesta rīcībā nav. «Iedzīvotāji dažādos veidos ir iesnieguši Valsts ieņēmumu dienestam tādus darījumu apliecinošus dokumentus, kurus nav varējuši reģistrēt loterijai, jo tajos trūcis kāda no nepieciešamajiem rekvizītiem, kas, iespējams, norāda uz kādām nelikumībām šo čeku izsniedzēju darbībā. Par šo informāciju esam iedzīvotājiem pateicīgi, un arī tā tiek izmantota, veicot riska analīzi un plānojot uzraudzības un kontroles pasākumus,» uzsvēra E. Teice-Mamaja.

Iespējams, šādus gadījumus izdotos atklāt vairāk, ja čeku loterijas lietotnē jau būtu paredzēta iespēja nosūtīt šo informāciju pa tiešo Valsts ieņēmumu dienestam. Tagad tā sasniedz adresātu, pateicoties vien pašu iedzīvotāju uzņēmībai.

Rod iemeslu pārbaudēm

Čeku loterija Valsts ieņēmumu dienestam ļāvusi identificēt vairākus pārkāpumus. E. Teice-Mamaja informēja, ka saistībā ar čeku loterijai reģistrētiem čekiem veiktas piecas tematiskās pārbaudes, dažāda rakstura pārkāpumus konstatējot visās pārbaudēs, tajā skaitā trīs gadījumos konstatējot, ka kases aparāts neatbilst Ministru kabineta Noteikumos par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām norādītajām tehniskajām prasībām. Divos gadījumos savukārt konstatēts, ka netiek pareizi aprēķināti un maksāti nodokļi no darba algas un kases aparātā reģistrētā darījumu summa ir lielāka nekā uzrādīta PVN deklarācijā. Šajos gadījumos nodokļu maksātāji paši iesniedza deklarāciju precizējumus. Četrās pārbaudēs, piemērojot principu Konsultē vispirms, tika sniegtas konsultācijas par normatīvo aktu ievērošanu, tajā skaitā par EKA reģistrēšanu, EKA čekos norādāmajiem rekvizītiem utt.

«Informāciju no loterijai reģistrētajiem darījumu apliecinošajiem dokumentiem Valsts ieņēmumu dienests izmantos savā datu analīzē, taču tas tiks darīts apkopotā veidā, analizējot kopsakarā ar VID rīcībā jau esošo informāciju par attiecīgo tirgotāju vai pakalpojumu sniedzēju. Aizdomu gadījumā tiks veikti atbilstošākie nodokļu administrēšanas un/vai kontroles pasākumi, ievērojot Konsultē vispirms principu. Šobrīd pirmās pārbaudes jau ir bijušas, taču par plašākiem kontroles pasākumiem un to rezultātiem runāt vēl pāragri, jo ir pagājis pārāk īss laiks kopš loterijas sākuma, proti, tas nav pat pusgads. Tāpat jāņem vērā, ka apjomīgā iesniegto datu daudzuma analīze prasīs zināmu laiku,» sacīja E. Teice-Mamaja.

Topā lielie tirgotāji un pakalpojumu sniedzēji

Jūlija un augusta izlozē starp vinnējušajiem visvairāk ir Maxima čeki – tādi bija 20 gabali. Septembra izlozes dati Neatkarīgajai vakar vēl nebija pieejami. Abās iepriekšējās loterijās kopā vinnējuši arī 12 Rimi, deviņi Latvijas pasta, astoņi Lido izsniegtie čeki. Vēl dažu citu uzņēmumu čeki vinnētāju vidū bijuši vairāk nekā vienu reizi, bet lielākā daļa – tikai vienu reizi. Starp izlozes uzvarētājiem ir čeki gan no Rīgas, gan reģioniem. Piemēram, augusta izlozē uz vienu no balvām pretendēja Talsu novada pašvaldības izsniegtais attaisnotais dokuments, bet jūlija – Rehabilitācijas centra Krimulda čeks.

No čeku loterijas ieguvējs ir arī TV3 raidījums SuperBingo, jo tieši šā raidījuma laikā tiek paziņoti loterijas uzvarētāji (interneta vietnē rezultāti parādās tikai pēc raidījuma). Tāpēc daļa no aptuveni 100 tūkstošiem loterijas dalībnieku katra mēneša otro svētdienas rītu pavada pie televizora, skatoties šo raidījumu. Kantar pētījumi liecina, TV3 raidījums SuperBingo no pagājušā gada vasaras izskaņā ieņemtās 16. un 19. vietas TV raidījumu reitingā šogad pakāpies līdz pirmajam desmitniekam. Augustā, kad notika pirmā čeku loterijas izloze, SuperBingo ieņēma 10. vietu TV raidījumu reitingu tabulā, bet septembrī – jau 6. vietu.

Ilze Šteinfelde

Pievienot komentāru