autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Bankās daļa pakalpojumu būs dārgāki

Neskatoties uz banku sektora ievērojamo peļņu pērn teju pusmiljarda eiro apmērā, tuvāko mēnešu laikā sešas bankas Latvijā gatavojas celt cenas daļai savu pakalpojumu. Tikai atsevišķos gadījumos banku produktu izmantošana kļūs lētāka.

Jau 1. septembrī izmaiņas pakalpojumu apmaksā gaida Nordea un Handelsbanken klientus. Nordea plānotās izmaiņas galvenokārt ietekmēs kases operācijas, maksājumu kartes, pakalpojumus, kas pieejami ar Nordea elektroniskās identifikācijas kodiem, un ieguldījumu fondus. Piemēram, iemaksājot kontā 10 000 eiro šobrīd komisijas maksa ir 3 eiro, pēc 1. septembra – 10 eiro, jo turpmāk tiks piemērots 0,1% koeficients iemaksām, saglabājot minimālo komisijas maksu – 3 eiro. Tajā pašā laikā Nordea klientiem pēc 1. septembra nebūs jāmaksā par norēķinu un kredītkaršu izņemšanu klientu apkalpošanas centros. Šobrīd par to tiek iekasēta 2 eiro komisijas maksa. Nordea izmaiņas pakalpojumu cenrādī skaidro ar pielāgošnos aktuālajai finanšu tirgus situācijai. «Arvien vairāk mudinām klientus izmantot attālinātos norēķinu kanālus, kas šobrīd ir izdevīgākais pakalpojumu veids,» uzsvēra Nordea Komunikācijas projektu vadītājs Edgars Žilde. Savukārt Handelsbanken juridiskie klienti – rezidenti, sākot ar 1. septembri, par konta atvēršanu maksās 150 eiro pašreizējo 25 eiro vietā. Par konta atvēršanu, sākot no 1. oktobra, 50 eiro būs jāmaksā arī Handelsbanken klientiem – privātpersonām. Šobrīd to var izdarīt bez maksas, raksta NRA.lv.

Ar 12. septembri pakalpojumu cenas maina arī SEB banka, skaidrojot, ka izmaiņas saistītas ar bankas pakalpojumu klāsta pilnveidošanu, lai nodrošinātu līdzsvaru starp augstu servisa līmeni un bankas izmaksām. Lielākoties izmaiņas skars bankas filiālēs sniegto pakalpojumu izmaksas, piemēram, skaidras naudas darījumus, kredītus, bilances apskatu citu banku bankomātos (sākot ar 12. septembri, šis pakalpojums maksās 0,45 eiro Latvijā un 1 eiro ārvalstīs ), skaidras naudas izmaksu bankomātos privātpersonām. Ja izmaksas no bankomāta pārsniegs 600 eiro mēnesī, banka piemēros komisijas maksu 0,2% vērtībā no darījumu summas, kas pārsniedz šos 600 eiro. Tai pašā laikā tiek samazināta cena klientu komplektu pakalpojumiem. Piemēram, klientu komplektu lietotājiem SEPA maksājums (virs 75 000 eiro) līdzšinējo 2,13 eiro vietā no 12. septembra būs bez maksas privātpersonām un 0,28 – 0,36 eiro – juridiskām personām. Tiks samazinātas komisijas maksas arī standarta pārskaitījumiem eiro valūtā uz EEZ valstīm, ja saņēmēja banka nav sasniedzama SEPA maksājumiem. Turpmāk SEB klientiem, kuri uzsāks lietot Telebanku, reģistrācija un pieslēgšana sistēmai 7,11 eiro vietā būs bez maksas.

Swedbank klientiem ar jaunām pakalpojumu cenām jārēķinās, sākot no 1. oktobra. Konsultāciju centrā veiktais pārskaitījums ārvalstu valūtā uz savu Swedbank kontu pašreizējo 0,71 eiro vietā maksās 2,13 eiro. No 20 eiro uz 25 eiro pieaugs minimālā komisijas maksa par kredītu izsniegšanu. Dārgāk izmaksās arī patēriņa kredīta saņemšana auto iegādei, ja summa pārsniegs 10 000 eiro. Savukārt patēriņa kredīta izsniegšana, seifu lietošana un vēl atsevišķi citi pakalpojumi būs nedaudz lētāki.

Danske banka informē, ka no 24. oktobri juridiskām personām varēs piemērot komisijas maksu par naudas līdzekļu glabāšanu krājkontos valūtās, kuru centrālās bankas noteikušas negatīvas procentu likmes par naudas resursu glabāšanu. Tiesa, par komisijas maksu banka sola nedēļu pirms tam rakstiski informēt katru juridisko klientu.

***

VIEDOKĻI

Kristīne JAKUBOVSKA, Swedbank mediju vadītāja:

– Uzņēmumi regulāri pārskata savus cenrāžus atbilstoši pakalpojumu pašizmaksai, iesaistīto resursu apjomam. No 1. oktobra daļai Swedbank pakalpojumu cena tiek samazināta, piemēram, bankas pilnvaras noformēšanai darbam ar kontu, patēriņa kredīta izraksta izdrukai un citiem. Daļai pakalpojumu mainās cenas atspoguļošanas veids – patlaban pievienotās vērtības nodoklis (PVN) tiem tiek norādīts atsevišķi, bet pēc 1. oktobra cena tiks norādīta kopā ar PVN. Daļai pakalpojumu cena tiek paaugstināta līdz ar pašizmaksu un to sniegšanai nepieciešamo resursu ieguldījumu, piemēram, apkalpošanai ar citu institūciju izsniegtu pilnvaru, klasiskās debetkartes maksai pie bloķētā konta un citiem.

Agnese STRAZDA, SEB bankas Korporatīvās komunikācijas pārvaldes vadītāja:

– Cenrāža pārskatīšanu veicam gan jaunu pakalpojumu ieviešanas brīdī, esošo pakalpojumu izmaiņu gadījumā, kā arī regulāri novērtējot pakalpojumu uzturēšanas izmaksas. Ja pakalpojumu uzturēšana sadārdzinās, izvērtējam tā atspoguļošanu arī cenā. Vienmēr esam uzsvēruši: jo ciešāka ir klienta sadarbība ar banku, jo labākus nosacījumus klientam varam nodrošināt. SEB bankas gadījumā viens no sadarbības apliecināšanas risinājumiem ir klientu komplekti, kuros par fiksētu mēneša maksu klienti var izmantot virkni bankas pakalpojumu izdevīgāk. Joprojām saglabājam pieeju, ka norēķināties internetbankā ir izdevīgāk, nekā nākot uz filiāli.

***

UZZIŅAI

Izmaiņas pakalpojumu cenrāžos

1. septembris Nordea, Handelsbanken (juridiskām personām)
12. septembris SEB
26. septembris PrivatBank
1. oktobris Swedbank, Handelsbanken (privātpersonām)
24. oktobris Danske bank
(juridiskām personām)

Ilze Šteinfelde

Foto:martaposemuckel/https://pixabay.com/en/users/martaposemuckel-17386//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Pievienot komentāru