- Nozare.info - http://www.nozare.info -

ASV bloķē ANO rezolūciju par Jeruzalemes statusa saglabāšanu

ASV prezidenta Donalda Trampa lēmums atzīt Jeruzalemi kā Izraēlas galvaspilsētu nav maināms. Neskatoties uz pasaules valstu nosodījumu, ASV bloķējusi arī Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) rezolūciju, kurā aicināts saglabāt līdzšinējo Jeruzalemes statusu.

“Ar šo veto Savienotā Valstis palaida garām iespēju izlabot savu nelikumīgo lēmumu saistībā ar Jeruzalemes statusu, un tas saglabāja vēsturisko netaisnību. Mēs atkārtoti paziņojam, ka ASV lēmums nekādā veidā nespēs izmainīt Jeruzalemes statusu un nebūs juridisks spēks,” skaidroja Palestīnas vēstnieks ANO Rijāds Mansurs.

Atklājot Islāma sadarbības organizācijas samitu Stambulā, Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans uzrunāja pasauli, aicinot to atzīt okupēto Austrumjeruzalemi par Palestīnas galvaspilsētu un pretoties ASV prezidenta Donalda Trampa lēmumam Jeruzalemes jautājumā.

Ergodans jau pirms Trampa lēmuma paziņoja ka saraus diplomātiskās attiecības ar Izraēlu, ja Tramps veiks šādu soli, kā arī to sauca par atklātu uzbrukumu arābu un islāma valstīm.

„Ar šo lēmumu Izraēla tika atalgota par visām teroristiskajām darbībām, ko tā veikusi. Šo balvu Izraēlai pasniedzis Tramps! Es aicinu valstis, ka novērtē starptautiskās tiesības un taisnīgumu, atzīt okupēto Austrumjeruzalemi par Palestīnas galvaspilsētu! Musulmaņu valstis nekad neatteiksies no šīs prasības,” sacīja Erdogans.

Arī Francijas prezidents Emanuels Makrons, gan Vācijas kanclere Angela Merkele nosoda Trampa lēmumu un aicina cilvēkus izvairīties no vardarbības reģionā. Merkele norādīja, ka šāds risinājums vēl vairāk saasinās konfliktu starp Izraēlu un palestīniešiem.

Tādējādi Ēģiptes iesniegto rezolūciju atbalstīja 14 Drošības padomes dalībvalsts, ieskaitot Lielbritāniju un Franciju, piebilstot, ka Trampa lēmums neveicina miera procesu reģionā.

Kā ziņots iepriekš, izbeidzot desmitiem gadus ilgušu piesardzīgu ASV politiku un ignorējot sabiedroto brīdinājumus Tuvajos Austrumos un pārējā pasaulē, ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka Jeruzaleme tiek atzīta par Izraēlas galvaspilsētu.

Savukārt ANO Drošības padomes rezolūcijā paredz atzīt par pretlikumīgiem lēmumus, kas paredz svētās Jeruzalemes pilsētas rakstura, statusa un demogrāfiskā sastāva maiņu. Valstis tiek aicinātas nevērt Jeruzalemes pilsētā savas vēstniecības.