autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Aizsardzības ministrija plāno izsludināt lielāko iepirkumu Latvijas armijas vēsturē

Šovasar Aizsardzības ministrija plāno izsludināt lielāko iepirkumu Latvijas armijas vēsturē. Runa ir par smagajiem auto, ar kuriem pārvietot bruņutehniku un karavīrus. Konkursa summa turpmākajiem 10 gadiem varētu būt 200 miljoni eiro. Auto armijai vēlas piegādāt ASV ražotājs AM General, kas ražo arī Hummer. Kompānijai ar Aizsardzības ministriju jau esot bijusi mutiska vienošanās, taču pavisam nesen latviešu nostāja mainījusies. Rīkošot atklātu konkursu ar prasībām nodrošināt daļu ražošanas Latvijā, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Latvijas armijas pārvietošanās līdzekļi ir aizvēsturiski. Auto ir dāvināti deviņdesmitajos gados, kad jaunās valsts bruņotajiem spēkiem palīdzību sniedza Zviedija un citas kaimiņvalstis. Lietuva un Igaunija pēdējos gados savas armijas ar vieglajiem pārvietošanas līdzekļiem ir apgādājušas. Latvijas armija šai ziņā ir atpalikusi.

Par to, ka problēma ir jārisina, esot runāts vairākās Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas sēdēs. Vainīgas esot iepriekšējās valdības. Kad Aizsardzības ministriju vadījusi Tautas partija, bijis plāns pat iepirkt zirgus.

Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis norāda: “Toreiz netika ieguldīti līdzekļi, mēs cēlām sporta zāles, daudz ko citu darījām, bet necēlām tās ne Ādažos, ne Alūksnē, līdzekļi manā skatījumā tika izlietoti nelietderīgi, ne mūsu kaujasspēju stiprināšanai, mēs iepalikām, tās starta pozīcijas mums un igauņiem krietni atšķīrās. Tāpēc ir zināms robs un to ir nepieciešams aizpildīt.”

Atbilstošus nelielu armijas vienību un tehnikas pārvietošanas auto HAMVI ražo ASV rūpnīcā AM General. Turpat arī civilām vajadzībām domātos Hammerus. Šogad ASV valdība uzdāvinājusi 44 HAMVI auto Bosnija. Savukārt pērnā gada augustā parakstījusi līgumu par 1600 auto iegādi Afganistānas armijai un policijai. Līgums summa ir 356 miljoni dolāru. No tā izriet, ka ASV valdība vienu auto pērk par aptuveni 213 000 dolāru.

Koncerns AM General un ASV vēstniecības darbinieki jau ilgāku laiku ir risinājuši sarunas ar Aizsardzības ministriju, ka HAMVI pirks arī Latvija. Vienojušies par cenām. Taču pēkšņi Aizsardzības ministrija sarunas pārtraukusi, jo rīkošot konkursu.

Šis iepirkums amerikāņiem ir tik svaīgs, ka ASV vēstniece ir bijusi vizītē pie Saeimas NDK priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas, citiem Saeimas deputātiem, kā arī pie aizsardzības ministra. Vasarā plānota Mičiganas gubernatora vizīte Latvijā, būs arī vairāki ASV senatori.

Ar Mičiganas gubernatoru Latvijas armijas komandieri ir tikušies vairākkārt. Latvijas armijai un Mičiganas nacionālajai gvardei ir 20 gadu sadarbības pieredze. Taču pirmo reizi gubernators brauks uz Rīgu.

“Amerikas vēstniecība Latvijā mūs informēja un apstiprināja, ka vasarā plānots Mičiganas gubernatora un vēstnieka vizīte. Vai jums ir paredzēta tikšanās un plānots runāt par šiem jautājumeim ? Nē. Domāju, ka tas ir aizsardzības ministrijas jautājums. Parlaments nekādā veidā neiesaistās šī konkrētā uzdevuma izpildē,” uzsver Latkovskis.

Taču aizsardzības ministrs vēl nezina, vai ar Mičiganas gubernatoru tiksies. Gubernators neesot pieteicies vizītē, pie kā brauks, ministrs nezinot.

Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis uzsver :”Man grūti spriest, man nav viņu darba kārtības šeit un es nevaru to… Es zinu ka ir plānota šo cilvēku ierašanās Latvijā, bet man nav datuma un es nevaru pateikt, ja viņi šeit būs un vēlēsies tikties, protams, vienmēr esmu centies to darīt un darīšu.”

Bergmanis ir nolēmis auto iepirkumam rīkot konkursu. Interesi jau izrādījusi Dienvidāfrikas kompānija, kas ražo bruņumašīnas Mbombe, kā arī Šveices ražotājs ar auto MOVAG. Šonedēļ Bergmanim paredzēta vizīte Lietuvā, kurā viņš cita starpā iepazīšoties ar tur atvesto Šveices bruņumašīnu priekšrosībām.

Bergmanis skaidro, ka vēlējies atrast pēc iespējas plašāku pretendentu loku. Tomēr tas nav vienīgais pārsteigums amerikāņiem. Būšot arī prasība, ka auto remontam un daļēji arī ražošanai būs jānotiek Latvijā. Atbalstīt vietējos ražotājus paredzot ZZS programma.

“Kā jau es minēju, tāda šobrīd ir jau uzsākta un jau minēju piemērus, ir tajā pašā mehanizācijas projektā, ka munīcijas ražošana varbūt šeit notiks un remonti šeit notiks, kas mums ir ļoti būtiski, kas mums ir būtiski, lai šādi lieli remonti notiktu šeit uz vietas. Paši saprotiet, mūsu bruņumašīnas šeit neremontētu, mums tās būtu jāsūta prom, nu tas būtu diezgan sarežģīts process. Līdz ar to mēs, protams, vēlamies, lai būtu mūsu uzņēmēju iesaiste šādu lielu iepirkumu laikā,” uzsver Bergmanis.

Nekā personīga noskaidroja, ka sava loma šādā notikumu pavērsienā bijusi premjera Māra Kučinska Liepājas partijas līderim Uldim Seskam. Viņš jau esot atradis vietas Liepājā, kur auto ražošanas bāze varētu būt.

“Tas ir labi, ka Aizsardzībs ministrija aizsardzības vajadzībām un NATO vajadzībām plāno izmantot Latvijas rūpniecību. Tas ir apsveicami un es vispār esmu tādas modernas rūpniecības atbalstītājs, nu Liepājā mēs veidojam vairākus industriālos parkus, mēs izskatām dažādas ražotnes un neizslēgtu arī šādas ražotnes izskatīšanu,” pauž Liepājas mērs.

ASV vēstniecība komentārus Nekā personīga solīja sniegt, bet vēlāk pārdomāja. TV3 kļuva zināms, ka vēstniece joprojām nav atmetusi cerības, ka auto 200 miljonu vērtībā Latvijas armijai piegādās koncerns AM General.

Foto: Latvijas armija

Pievienot komentāru